Czasowe wycofanie pojazdu z ruchu znowu będzie możliwe? Resort infrastruktury popiera pomysł Liroya-Marca

"Jeżeli inicjatywa poselska, wcześniej rozwiąże sprawę czasowego wycofania pojazdów z ruchu, to Minister Infrastruktury i Budownictwa będzie ją wspierać" - zadeklarował Jerzy Szmit

Czasowe wycofanie pojazdu z ruchu znowu będzie możliwe? Resort infrastruktury popiera pomysł Liroya-Marca
Źródło zdjęć: © Eastnews | EAST NEWS
Jacek Bereźnicki

Przywrócenie możliwości czasowego wycofania pojazdu z ruchu - za takim rozwiązaniem opowiada się wiceminister infrastruktury Jerzy Szmit. Jego ministerstwo poparło pomysł podsunięty przez Piotra Liroya-Marca, który pozwoli zaoszczędzić na ubezpieczeniu OC. Ale pod jednym warunkiem.

- Właściciele muszą opłacać ubezpieczenie OC nawet za pojazdy nieuczestniczące w ruchu drogowym - zwrócił uwagę poseł Liroy-Marzec. - Jest do dotkliwe zwłaszcza dla posiadaczy pojazdu kolekcjonerskiego, zabytkowego, historycznego lub unikatowego, który został zakupiony w celu przeprowadzenia remontu lub konserwacji i zarejestrowania na żółte tablice - mówił.

Poseł Kukiz'15 zwrócił też uwagę, że "obecny stan prawny nie uwzględnia faktu, że niektóre pojazdy są używane jedynie sezonowo". Chodzi głównie o motocykle, motorowery i kabriolety. Liroy-Marzec przypomina też, że zrezygnować z OC nie mogą także osoby, które pracują za granicą i wiele miesięcy w roku przebywają poza miejscem zamieszkania.

Projekt ustawy autorstwa Kukiz'15 ma poparcie ministerstwa

Dzień po interpelacji Liroya-Marca, 25 października, klub Kukiz'15 złożył w Sejmie poselski projekt nowelizacji Prawa o ruchu drogowym. Znalazły się w nim propozycje rozszerzenia możliwości czasowego wycofania pojazdów z ruchu na wszystkie pojazdy podlegające w Polsce rejestracji.

- Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa zamierza kierunkowo poprzeć tę propozycję - zadeklarował Jerzy Szmit 28 listopada, odpowiadając Liroyowi-Marcowi. - Jeżeli inicjatywa poselska wcześniej rozwiąże sprawę czasowego wycofania pojazdów z ruchu, to Minister Infrastruktury i Budownictwa będzie wspierać tę inicjatywę, służąc wsparciem merytorycznym - dodał.

Jednak nie ma nic za darmo. Szmit przyznał, że w przypadku czasowego wycofania pojazdu z ruchu, właściciel ponosiłby koszty z tym związane. Dodatkowo musiałby ponieść koszty zapewnienia wycofanemu z ruchu pojazdowi postoju poza drogą publiczną, strefą zamieszkania i strefą ruchu.

Wycofanie z ruchu jak pomyłka sapera

Od czasu wprowadzonej w 1997 r. nowelizacji Prawa o ruchu drogowym czasowe wycofanie pojazdu z ruchu jest możliwe tylko w przypadku takich pojazdów jak ciężarówki i przyczepy o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony, ciągniki samochodowe, autobusy, pojazdy specjalne.

W przypadku pozostałych rodzajów pojazdów wyrejestrowanie takiego samochodu oznacza obecnie nieodwracalne wycofanie go z ruchu - z punktu widzenia przepisów staje się on odpadem, który podlega obowiązkowi utylizacji.

Z możliwości czasowego wycofania pojazdu z ruchu nie mogą więc korzystać właściciele pojazdów, które przez długie miesiące, a nawet lata, nie są w ogóle użytkowane. Dotyczy to nie tylko motocykli czy kabrioletów, ale nawet samochodów, które czekają na naprawę lub są gruntownie restaurowane. Z płacenia OC nie zwalnia też wyjazd za granicę

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (165)