Trwa ładowanie...
Materiał Partnera
oc
21-08-2019 15:40

Czego jeszcze nie wiedziałeś o ubezpieczeniu OC?

Ubezpieczenie OC, w odróżnieniu od AC, jest obowiązkowe dla wszystkich właścicieli pojazdów mechanicznych. Jego wykupienie chroni kierowcę w przypadku spowodowania szkody innemu uczestnikowi ruchu. W przeciwnym wypadku musiałby on zapłacić bardzo wysokie odszkodowanie z własnej kieszeni. Mowa o kosztach leczenia i rehabilitacji, naprawy samochodu, a także strat materialnych. Warto jednak pamiętać, że istnieją sytuacje, w których ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania za poniesione szkody.

Czego jeszcze nie wiedziałeś o ubezpieczeniu OC?Źródło: pexels.com
d1y05no
d1y05no

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych, w skrócie OC, zapewnia odszkodowanie za szkody wyrządzone przez kierowcę osobom trzecim. Oznacza to, że w przypadku spowodowania kolizji na drodze osoba kierująca pojazdem nie będzie musiała płacić poszkodowanemu zadośćuczynienia z własnej kieszeni, lecz zrobi to ubezpieczyciel. W odróżnieniu od ubezpieczenia AC, jego wykupienie jest obowiązkowe dla wszystkich posiadaczy pojazdów mechanicznych, więc również motocykli, ciągników rolniczych i innych. Ubezpieczenie OC należy wykupić najpóźniej w dniu rejestracji pojazdu. Za brak ważnego OC grozi nie tylko mandat, ale także wysoka kara pieniężna nakładana przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Za trzy dni opóźnienia w zapłaceniu OC samochodowego należy zapłacić 840 zł, a za ponad dwa tygodnie – 4200 zł. Właściciele motocykli zapłacą nieco mniej – od 140 do 700 zł.

Warto wiedzieć, że ubezpieczyciel nie zawsze wypłaci odszkodowanie z ubezpieczenia OC. Może tak zdarzyć się w kilku sytuacjach:

  • kiedy kierowca uszkodzi własny samochód podczas kierowania innym;
  • jeżeli zniszczeniu ulegną dokumenty, biżuteria, papiery wartościowe, pieniądze;
  • kiedy dojdzie do zanieczyszczenia lub skażenia środowiska naturalnego;
  • jeżeli uszkodzeniu ulegną bagaże, ładunki lub przesyłki przewożone odpłatnie przez kierowcę.
d1y05no

Niekiedy ubezpieczyciel może zwrócić się do sprawcy szkód o zwrot ubezpieczenia. Dzieje się tak w następujących wypadkach:

  • jeżeli zakład ubezpieczeń udowodni kierowcy, że szkoda została spowodowana umyślnie;
  • kiedy kierowca był pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających;
  • jeżeli prowadził samochód bez uprawnień, zbiegł z miejsca zdarzenia lub jego samochód pochodził z kradzieży.

Ile kosztuje ubezpieczenie OC samochodu?

Ze względu na to, że ubezpieczenie OC jest obowiązkowe, każdy kierowca chciałby wiedzieć, ile będzie musiał za nie zapłacić. Na to pytanie nie da się jednak odpowiedzieć jednoznacznie, ponieważ na cenę OC wpływa wiele różnych czynników. Jednym z najważniejszych jest historia kierowcy, czyli ilość lat spędzonych za kółkiem, płacone składki, zniżki, wypadki samochodowe. Podobnie jak w przypadku ubezpieczenia AC, wysokość OC zależy od miejsca zamieszkania kierowcy. Ubezpieczyciel bowiem zwraca uwagę na statystyki wypadków w danym mieście. Najwięcej zapłacą zatem warszawiacy, poznaniacy i łodzianie.

Przy ustalaniu ceny OC brane są pod uwagę dane techniczne samochodu, czyli jego model, marka, pojemność silnika oraz przebieg. Za ubezpieczenie OC auta najwięcej zapłacą nowi kierowcy, którzy nie mają jeszcze doświadczenia za kółkiem – firmy ubezpieczeniowe postrzegają ich jako większe zagrożenie na drodze. OC będzie tańsze dla tych właścicieli pojazdów, którzy nie spowodowali wypadków, a ich staż za kierownicą wynosi co najmniej kilka lat.

d1y05no

Składkę na ubezpieczenie OC można wyliczyć online. Ze względu na to, że różne firmy ubezpieczeniowe oferują klientom inne ceny, warto porównać ze sobą kilka ofert i wybrać tę, która jest dla kierowcy najkorzystniejsza. W tym celu można skorzystać z kalkulatora OC online. Wystarczy wpisać niezbędne informacje, na przykład markę samochodu, rok produkcji, model i rodzaj paliwa, a system sam pokaże najkorzystniejsze oferty od licznych towarzystw ubezpieczeniowych. Cena OC w małych miastach wynosi od 200 do 900 zł. Aktualnie średni koszt ubezpieczenia w całej Polsce kształtuje się na poziomie 820 zł. Ceny polis tanieją od początku 2019 roku, a najkorzystniejszą ofertę możesz wybrać na przykład w kalkulatorze OC mFind.pl.

d1y05no
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1y05no