Trwa ładowanie...
d17wnqp
kredyt
22-07-2009 08:39

Czy przedsiębiorcy doczekają się wreszcie rządowych poręczeń?

Z początkiem sierpnia przedsiębiorcy będą mogli starać się o kredyty inwestycyjne i obrotowe poręczane przez Bank Gospodarstwa Krajowego. BGK do końca obecnego miesiąca ma podpisać umowy z pierwszymi bankami - obiecuje wiceprezes BGK, Marcin Murawski.

d17wnqp
d17wnqp

Jesienią 2008 r. rząd zapowiedział, że w ramach pakietu antykryzysowego zapewni małym i średnim przedsiębiorstwom dostęp do kredytów. W tym celu powstał nowy system gwarancji i poręczeń. Dzięki niemu do firm ma trafić nawet 20 mld zł. Jak pisaliśmy, pieniądze miały być przeznaczone na inwestycje, ale coraz częściej przedsiębiorcy bezskutecznie starają się w bankach o kredyty obrotowe, rosną bowiem zatory płatnicze.

Tymczasem prace nad nowym systemem poręczeń i gwarancji opóźniają się. Najpierw rząd zwlekał z przyjęciem uruchamiającego system rozporządzenia. Potem trwały negocjacje BGK z resortem finansów. Teraz bank nie może porozumieć się z bankami komercyjnymi, które mają udzielać kredytów poręczanych przez BGK. Dlaczego?Wiceprezes BGK wyjaśnia, że z początkiem sierpnia wraz z poręczeniami indywidualnymi ruszą też poręczenia portfelowe - banki będą mogły uzyskać poręczenia dla już udzielonych kredytów. I właśnie poręczenia portfelowe są głównym przedmiotem sporu z bankami.

_ System ma służyć wygenerowaniu nowych kredytów, poprzez uwolnienie kapitałów w bankach komercyjnych, a nie przejęciu przez BGK portfela toksycznego, na co liczyły niektóre z instytucji finansowych _ - stwierdza Murawski. Wiceprezes BGK dodaje jednak, że w poniedziałek w Związku Banków Polskich odbyło się spotkanie ostatniej szansy, w trakcie którego wypracowano porozumienie.

_ Być może nie jest ono idealne z punktu widzenia wszystkich stron, ale umożliwi podpisanie umów z bankami _- twierdzi Murawski. Jego zdaniem, jeszcze w tym roku z poręczeń i gwarancji BGK skorzysta kilkaset tysięcy małych i średnich firm. _ Liczymy na to, że do końca grudnia przedsiębiorcy powinni otrzymać około 5 mld zł _ - mówi Murawski.

d17wnqp

Prezes BGK Ireneusz Fąfara przyznał wczoraj, że start systemu poręczeń i gwarancji może spowodować, że konieczne będzie uruchomienie pożyczki podporządkowanej dla BGK. _ W tej chwili nie ma potrzeby, aby w najbliższym czasie Ministerstwo Finansów udzieliło pożyczki podporządkowanej BGK. Na razie BGK ma bardzo duży kapitał i nie potrzebuje takiej pożyczki. Jeśli jednak bank zostanie zaangażowany w takie przedsięwzięcie, jak rozwój akcji poręczeniowej, które spowoduje wzrost zapotrzebowania kapitału, to jest to jeden z mechanizmów, który może mu to zapewnić _ - powiedział Fąfara. Dodał, że wzrost zapotrzebowania na kapitał może też być związany z emisją akcji PKO BP i zapowiadaną pożyczką podporządkowaną BGK dla PKO BP.

_ Obecnie czekamy na koncepcję emisji akcji PKO BP i wtedy też ukształtuje się koncepcja pożyczki podporządkowanej. Istotne jest to, że PKO BP nie potrzebuje pilnie kapitału, więc być może taka pożyczka w ogóle nie stanie się faktem _ - kończy Fąfara.

Piotr Dziubak
PARKIET

d17wnqp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d17wnqp