Czy to oni będą kształtowali gusta Polaków?

Jak wielki wpływ na nasze życie może mieć architekt, czy projektant oraz ich praca? Wszak odpowiadają oni za przestrzeń, w której na co dzień żyjemy, poruszamy się. Między innymi dlatego Orlen, który jest organizatorem plebiscytu "Polacy z Werwą" zdecydował się na przyznawanie nagród w tej kategorii. Dziś sprawdzamy, kto zasłużył na wyróżnienie w postaci nominacji.

Czy to oni będą kształtowali gusta Polaków?
Źródło zdjęć: © orlen

W każdej z kategorii plebiscytu, a jest ich siedem, przyznano po trzy nominacje. Zwycięzca otrzyma grant na 50 tysięcy złotych, który może zostać przeznaczony na dalszy rozwój zawodowy. Konkurs ma na celu nie tylko wsparcie młodych osób, które są na początku swojej kariery, ale także pomóc im w odniesieniu zawodowego sukcesu chociażby przez medialne wsparcie.

W kategorii "Design i architektura" nominowano Hugona Kowalskiego, Natalię Paszkowską i Jana Lutyka. Kim oni są? Dlaczego akurat ich wybrało jury?

Porozmawiajmy o śmieciach

Hugon Kowalski jest młodym dwudziestosiedmioletnim architektem, który nie boi się wyzwań. W 2013 roku w konkursie Archiprix International Hunter Douglas Awards zdobył nagrodę za najlepszy dyplom architektoniczny na świecie obroniony w latach 2009-2011. Jego pracą był projekt "Porozmawiajmy o śmieciach" - pomysł na budynek dla najbiedniejszej dzielnicy Bombaju. Mieliby się w nim osiedlić mieszkańcy największych slumsów Azji - Dharavii, w których żyje prawie milion ludzi. Konkurs ma 25 lat historii, a Hugon Kowalski jest pierwszym Polakiem, który został w nim nagrodzony. Projekt był niezwykły chociażby przez fakt, że uwzględniał potrzeby, styl życia i tradycje lokalnej społeczności. Nie narzucał im zachodnich rozwiązań, ale pozostawiał potencjalnym mieszkańcom pole do własnego zaangażowania się.
Ten młody architekt ukończył studia na wydziale Architektury i Urbanistyki na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Od czterech lat jest asystentem kierownika Katedry Architektury i Urbanistyki UA na macierzystym uniwersytecie. Jeszcze w czasie studiów otworzył własną pracownię, którą z powodzeniem do dziś rozwija. Jest laureatem 24 nagród, w tym wielu międzynarodowych, a jego prace były publikowane w wielu branżowych pismach na świecie.

Architekt jak reżyser?

Kolejną nominowaną jest Natalia Paszkowska, architekt, absolwentką Politechniki Warszawskiej, współzałożycielka pracowni architektonicznej WWAA. Wraz ze swoimi współpracownikami zajmuje się tworzeniem budynków mieszkalnych, obiektów publicznych, wnętrz, scenografii i aranżacją wystaw.

Pracownia WWAA zasłynęła po tym jak wygrała konkurs na zaprojektowanie polskiego pawilonu na wystawę Expo 2010 w Szanghaju. Wykorzystanie motywu przeskalowanej wycinanki łowickiej do uformowania ażurowej, ozdobionej ornamentami elewacji było chyba pierwszym pomysłem tego typu. Czerpali potem z niego inni architekci.

Paszkowska porównuje pracę architekta do pracy reżysera filmowego. Twierdzi, że towarzyszy jej podobna odpowiedzialność. Jest wielu uczestników procesu budowania, ale to architekt koordynuje i odpowiada za powodzenie wspólnych działań. I tutaj rodzi się inny rodzaj odpowiedzialności, nie tylko przed zleceniodawcą, ale i ogółem użytkowników przestrzeni.

Młode polskie wzornictwo

Ostatnim nominowanym jest młody projektant Jan Lutyk, który jest już obsypywany nagrodami. Za swoją pracę stołek Ribbon, który jest lekką konstrukcją ze sklejki a przypomina wiklinowe ręczne wyroby, zebrał wiele wyróżnień. Między innymi podczas ubiegłorocznego festiwalu Łódź Design w konkursie "make me" i podczas festiwalu "DMY" w Berlinie, skąd wrócił z nagrodą, jako pierwszy Polak w historii. Za projekt stołka został nagrodzony także Red Dot Design Award (2013). Wystawiał się na wielu wystawach w Polsce i na świecie, m.in. w Londynie, Mediolanie, czy Singapurze.

Sam o swojej pracy mówi, że chciałby móc wpływać na świat poprzez projektowanie dobrych, potrzebnych rzeczy. Jest przekonany, że nie wszystkie rzeczy z plastiku są złe, a drewniane meble i malowane na zielono kartony na napoje niekoniecznie ratują naszą planetę. Ekologicznym może być również projektowanie przedmiotów tak, aby dać możliwość ich naprawy, kiedy zepsują się lub zużyją. Aktualnie pracuje, jako freelencer, projektując przedmioty codziennego użytku oraz fotografując.

12 czerwca rozpoczęło się publiczne głosowanie. Uczestnicy mogą oddać głos na dwóch finalistów plebiscytu w każdej z siedmiu kategorii poprzez stronę polacyzwerwa.pl. Głosowanie trwa do 7 września, natomiast gala wręczenia nagród odbędzie się w październiku.

konkursplebiscytorlen

Wybrane dla Ciebie