Trwa ładowanie...

Czy w wielki post można pić alkohol? Nie każdy wie

W środę koniec karnawału. Po nim rozpocznie się wielki post, który tradycyjnie jest okresem pokuty i przygotowań do świąt wielkanocnych. Czy powinniśmy w tym czasie zrezygnować z alkoholu?

Początek wielkiego postu następuje w Środę Popielcową, która w 2024 roku wypadnie 14 lutegoPoczątek wielkiego postu następuje w Środę Popielcową, która w 2024 roku wypadnie 14 lutegoŹródło: East News, fot: trip
d1hqehh
d1hqehh

Wielki post w tradycji chrześcijańskiej jest okresem pokuty oraz oczekiwania na zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Zgodnie z nauką Kościoła trwa on 40 dni. Okres wielkiego postu ma określone ramy czasowe. Jego początek następuje w Środę Popielcową, która w 2024 roku wypadnie 14 lutego, czyli w święto zakochanych, i potrwa do 28 marca.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

„Wchodzę tam, skąd wszyscy uciekają". Ekscentryczny miliarder Władysław Grochowski - Biznes Klasa #3

Czy podczas Wielkiego Postu można pić alkohol?

W oficjalnych dokumentach kościelnych dotyczących wielkiego postu nie ma wzmianki o piciu alkoholu - zwraca uwagę "Fakt". Oznacza to, że żadnego zakazu nie ma, choć z ogólnych kościelnych wytycznych wynika, że nie powinno się pić w dwa dni: w Wielki Piątek i Środę Popielcową.

Wielki post jest przede wszystkim okazją dla wszystkich osób wierzących do wybrania postanowienia, które będą realizować w okresie liturgicznym. Nie ma co do tego obowiązku, lecz Kościół zachęca, by spróbować podjąć trud i ofiarować go w wybranej dla siebie intencji.

d1hqehh

Wielkanoc w 2024 wypadnie 31 marca. Dzień później, 1 kwietnia, obchodzony będzie Poniedziałek Wielkanocny, znany również jako lany poniedziałek. Oba te dni są dniami ustawowo wolnymi od pracy i nauki.

Walentynki w Środę Popielcową

Tegoroczne święto zakochanych, czyli walentynki przypadają Środę Popielcową. W związku z tym ksiądz Rafał Główczyński, znany w mediach społecznościowych jako "ksiądz z osiedla", w rozmowie z Onetem poradził, że lepiej wybrać się na randkę na przykład 13 lutego. - Lepszym rozwiązaniem będzie zjedzenie kolacji z drugą połówką wieczór wcześniej, w ostatki, bo wtedy jest na to przewidziany czas - powiedział.

Zasada jest prosta: w Środę Popielcową powinniśmy zrezygnować z hucznych zabaw, sytych posiłków i pokarmów mięsnych, dlatego romantyczna kolacja nie jest najlepszym rozwiązaniem w przypadku osób wierzących - tłumaczył.

- W Kościele są tylko dwa dni w ciągu roku, gdy obowiązuje post ścisły: to Środa Popielcowa i Wielki Piątek. W skali roku to naprawdę niewiele. Osoby wierzące powinny to uszanować - dodał, zalecając także powstrzymanie się tego dnia od alkoholu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1hqehh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1hqehh