Czyje są banki w Polsce? Sprawdziliśmy to
Niewiele jest banków, które można nazwać w stu procentach naszymi. O tym, czyje są przeczytasz w naszym raporcie.
Niewiele jest w Polsce banków, które można nazwać w stu procentach polskimi. Kwestia własności tych instytucji wróciła ze względu na deklarację złożoną przez prezydenta elekta Andrzeja Dudę - banki należy repolonizować. Finanse WP sprawdziły, kto jest właścicielem największych instytucji finansowych w Polsce. O tym, czyje tak naprawdę są polskie banki, przeczytasz w naszym raporcie.
Polski system bankowy jest zdecydowanie inny niż w większości krajów starej UE. Jak wynika z analizy Komisji Nadzoru Finansowego, w Unii Europejskiej średnia udziału kapitału zagranicznego w aktywach sektora bankowego wynosi około 30 procent.
Z kolei w naszej części Europy jest to znacznie więcej - w przypadku Polski dochodzi do 70 procent, z kolei w Estonii jest to nawet 90 proc. KNF wskazuje, że w większości krajów Europy Zachodniej udział kapitału zagranicznego w krajowym systemie bankowym nie przekracza 20 procent. Jednocześnie KNF powołuje się na dane, które dowodzą, że w całym regionie spada liczba banków krajowych. Ich miejsce wypełniają branki zagraniczne.
Jak to przejawia się w kapitale "polskich" banków? Na kolejnych stronach sprawdzisz, kto kontroluje polskie banki.