Trwa ładowanie...

Darmowe laptopy trafią do uczniów od września. Minister cyfryzacji zapewnia

Jak wynika ze słów ministra cyfryzacji Janusza Cieszyńskiego, wszystko idzie zgodnie z planem i darmowe laptopy powinny trafić do uczniów klas czwartych już od września. Zgodnie z zapewnieniami ministerstwo niebawem ma podpisać umowy ramowe.

Laptopy mają trafić do uczniów klas czwartychLaptopy mają trafić do uczniów klas czwartychŹródło: Flickr, fot: BarbaraLN
d3lijdt
d3lijdt

Darmowe laptopy dla uczniów klas czwartych — wszystko idzie w dobrym kierunku

We wtorek 18 lipca w Dzienniku Ustaw opublikowana została ustawa o wsparciu rozwoju kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli, która ma na celu wyposażenie uczniów klas IV szkół podstawowych w laptopy, a nauczycieli w bony na ich zakup. Minister cyfryzacji Janusz Cieszyński dwa dni później był pytany na konferencji prasowej, kiedy komputery trafią do uczniów oraz czy wszystkie przetargi na ich zakup są już rozstrzygnięte.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Nadchodzi wielka fala modernizacji budynków. Na co zwrócić uwagę?

Wynikiem pozytywnym zakończyła się obowiązkowa kontrola Urzędu Zamówień Publicznych i w związku z tym Centrum Obsługi Administracji Rządowej skierowało do 13 podmiotów, które biorą udział w tym postępowaniu prośbę o podpisanie umowy ramowej. Kiedy będzie podpisana umowa ramowa rozpoczniemy kolejne działania. Umowy wykonawcze będą podpisywane w podziale na 73 obszary na terenie całej Polski (...). W każdym z tych obszarów będzie taka "dogrywka", tak byśmy uzyskali najkorzystniejsze ceny - powiedział Cieszyński.

Według ministra jest 13 firm oraz 6 renomowanych producentów z całego świata, które wzięły udział w tym przetargu, są dystrybutorami, albo partnerami największych światowych przedsiębiorstw.

To jest prawdopodobnie teraz największe takie postępowanie przetargowe w Europie, a może nawet i na świecie. Duży zakup, ale do tej pory wszystko idzie tak jak powinno - informował minister Cieszyński

Kiedy laptopy trafią do uczniów?

Zgodnie z zapewnieniami ministra laptopy trafią do uczniów klas czwartych z początkiem nowego roku szkolnego. Choć część osób dopytywała, czy jest to realny termin, wszak już niedługo zacznie się sierpień, Janusz Cieszyński wskazał, że to nie jest początek przetargu, a niebawem zostaną podpisane umowy ramowe.

Po umowach ramowych będą umowy wykonawcze w podziale na 73 regiony kraju. Umowa, do której zobowiązują się nasi dostawcy, zakłada, że maksymalnie w ciągu 40 dni od podpisania umowy wykonawczej sprzęt jest siłami tego dostawcy dostarczony pod wskazany przez nas adres, czyli początek roku szkolnego jest jak najbardziej aktualny - wyjaśnił Janusz Cieszyński

Przypomnijmy, że zgodnie z ustawą co roku – począwszy od roku szkolnego 2023/2024 – kolejne roczniki uczniów klas IV szkół podstawowych publicznych i niepublicznych otrzymają bezpłatnie laptopy. Dotyczy to także uczniów publicznych i niepublicznych szkół artystycznych realizujących kształcenie ogólne, uczących się w klasach odpowiadających klasie IV szkoły podstawowej.

d3lijdt

Zakup laptopów dla uczniów klas czwartych

Zakupu komputerów będzie dokonywał centralnie co roku urząd obsługujący ministra właściwego do spraw informatyzacji, na podstawie przekazanej przez ministra ds. oświaty i wychowania liczby dzieci w danym roczniku. Następnie komputery trafią do organów prowadzących szkoły i tam do 30 września zostaną przekazane rodzicom uczniów klas IV szkół podstawowych. Zgodnie z ustawą w 2023 roku laptopy mają trafić do dzieci do 30 grudnia.

Przekazany laptop będzie stanowił własność rodziców dziecka. Wydanie komputera będzie następować na podstawie umowy zawartej przez organ prowadzący szkołę lub placówkę z rodzicem ucznia.

Bon na zakup laptopa dla nauczycieli

W ustawie zapisano też, że nauczyciele otrzymają bon o wartości 2500 zł z przeznaczeniem na zakup laptopa lub laptopa przeglądarkowego, tzw. Chromebooka. Zgodnie z ustawą wspomniany bon dotyczy nauczycieli, wychowawców i innych pracowników pedagogicznych pozostających 30 września 2023 r. w stosunku pracy w publicznych i niepublicznych szkołach podstawowych i ponadpodstawowych.

Minister do spraw informatyzacji ma określić w drodze rozporządzenia grupy nauczycieli z publicznych i niepublicznych szkół podstawowych i ponadpodstawowych, uprawnionych do otrzymania wsparcia oraz ich kolejność. Dodatkowo ma mieć na uwadze typ szkoły i wykładany przez nauczyciela przedmiot, a także sytuację społeczno-gospodarczą.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3lijdt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3lijdt