Trwa ładowanie...

Darmowy prąd dla spółdzielni. Przerobili blokowisko w elektrownię

Na 35 dachach wrocławskiego blokowiska ustawili blisko 3 tys. paneli słonecznych, które produkują energię dla Spółdzielni Mieszkaniowej Wrocław-Południe. Dzięki nim obniżają rachunki mieszkańcom.

Darmowy prąd dla spółdzielni. Przerobili blokowisko w elektrownięŹródło: Spółdzielnia Mieszkaniowa Wrocław-Południe, fot: Spółdzielnia Mieszkaniowa Wrocław-Południe
d16z79m
d16z79m

Potężna elektrownia słoneczna powstała na dachach wrocławskiego blokowiska dokładnie półtora roku temu. Zajmuje powierzchnię 0,5 ha, a jej łączna moc to 739 kWp, co przekłada się na produkcję 700 tys. kWh rocznie. Dzięki niej mieszkańcy nie płacą za rachunki energii dla części wspólnych.

- Po spłaceniu instalacji, cała spółdzielnia będzie miała energię niemal za darmo - wyjaśnia Portalowi Samorządowemu prezes spółdzielni Józef Śnieżek.

W sumie 2771 paneli fotowoltaicznych zostało zamontowanych na dachach 35 wrocławskiego blokowiska. O elektrowni z wielkiej płyty -pisaliśmy w kwietniu na łamach money.pl. To największa miejska, rozproszona elektrownia fotowoltaiczna w Polsce i unikatowa w Europie.

Energia ze słońca wykorzystywana jest do zasilania wind, oświetlenia korytarzy, wejść i otoczenia osiedla, maszynowni oraz hydroforni – czyli wszystkich części wspólnych budynków. Roczne koszty energii już udało się obniżyć o około 300 tys. zł - informowaliśmy w money.pl.

Są też plany jej rozbudowy. W czterech budynkach mają zostać uruchomione pompy ciepła, które, współpracując z panelami fotowoltaicznymi, będą produkowały energię cieplną dla podgrzania wody.

Wrocławska Elektrownia Słoneczna kosztowała 4,2 mln zł. Jednak, jak podkreśla spółdzielnia, mieszkańcy nie ponieśli żadnych kosztów. Inwestycja została w całości sfinansowana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu w ramach programu "Prosument" z uzyskanej dotacji 1,7mln zł i pożyczki w kwocie 2,5 mln zł rozłożonej na 8-9 lat.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d16z79m
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d16z79m