Debiut Providenta na GPW

Brytyjska spółka International Personal Finance, u nas znana jako Provident, zadebiutowała dziś na giełdzie w Warszawie. Jej wejście na GPW odbyło się na zasadach dual listingu, czyli będzie dostępna na dwóch giełdach jednocześnie.

Debiut Providenta na GPW
Źródło zdjęć: © mat. inw.

Na otwarciu kurs wzrósł o 0,27 proc. Przed godziną 10.00 wyniósł ponad 12 proc.

Debiutowi nie towarzyszy emisja nowych akcji. IPF notowany jest już na giełdzie w Londynie. Kurs odniesienia jest równy kursowi zamknięcia na London Stock Exchange w dniu poprzedzającym debiut, czyli 26 marca. Wyniósł on 451.20 funtów.

To trzecia spółka, która debiutuje na głównym rynku warszawskiej GPW w 2013 roku, a jednocześnie 439 spółka notowana na tym rynku. Dołączy tym samym do 51 zagranicznych spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych.

Provident to największa spółka udzielająca pożyczek pozabankowych w naszym kraju.

Jak zapowiedział dyrektor zarządzający grupy IPF, spółka będzie chciała pozyskiwać pieniądze także na rynkach, na które zamierza wejść w kolejnych latach. W tym roku spółka chce rozpocząć działalność na Litwie i w Bułgarii.

Obecnie Grupa IPF działa w sześciu krajach: Polsce, Czechach, Rumunii, na Węgrzech i Słowacji oraz w Meksyku. Posiada tam łącznie 2,4 mln klientów, 28,5 tys. przedstawicieli oraz 6,33 tys. pracowników.

Największym rynkiem grupy jest obecnie Polska, gdzie liczba klientów wynosi 821 tys. Grupa IPF uważa, że może u nas pozyskać 1,2 mln klientów. Duże nadzieje wiązane są także z rynkiem meksykańskim, gdzie spółka ma obecnie 683 tys. klientów, a jego potencjał szacuje na ok. 3 mln.

Grupa IPF zanotowała w 2012 r. 651,7 mln GBP przychodów oraz 95,1 mln GBP zysku przed opodatkowaniem. Wartość udzielonych pożyczek wyniosła 882,1 mln GBP.

Provident Polska zanotował w tym czasie 268,8 mln GBP przychodów i 54,9 mln GBP zysku przed opodatkowaniem. Wartość udzielonych pożyczek sięgnęła 326,6 mln GBP.

gpwprovidentdebiut

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)