Trwa ładowanie...
d1ypgis

Deficyt sektora finansów publ. w '15 "nieznacznie powyżej" 3 proc. PKB - Fitch

12.12. Warszawa (PAP) - Deficyt sektora finansów publicznych w 2015 r. wyniesie "nieznacznie powyżej" 3 proc. PKB wobec deficytu 4,4 proc. PKB w 2013 r. - prognozuje agencja...

d1ypgis
d1ypgis

12.12. Warszawa (PAP) - Deficyt sektora finansów publicznych w 2015 r. wyniesie "nieznacznie powyżej" 3 proc. PKB wobec deficytu 4,4 proc. PKB w 2013 r. - prognozuje agencja ratingowa Fitch. Agencja przewiduje, że w 2014 r., w związku z transferem aktywów OFE, sektor wykaże nadwyżkę 4,6 proc. PKB. Fitch podkreśla, że trwała poprawa finansów publicznych jest głównym elementem oceny ratingowej.

"Nasz bazowy scenariusz zakłada deficyt sektora finansów publicznych w 2015 r. nieznacznie powyżej 3 proc. PKB wobec 4,4 proc. w 2013 r." - napisano w czwartkowej nocie.

"Prognozowanie na 2014 r. komplikuje wpływ możliwej reformy emerytalnej, która przenosząc aktywa OFE wygeneruje według naszych prognoz nadwyżkę 4,6 proc. PKB. Wynikające z reformy zaprzestanie transferów do OFE również stworzy strukturalne oszczędności i przyczyni się do dalszej obniżki deficytu" - dodano.

Fitch prognozuje przyspieszenie wzrostu PKB do 2,4 proc. w 2014 r. i 3,0 proc. w 2015 r.

d1ypgis

"Prognozowany spadek deficytu wynika również w dużej mierze z oczekiwanego przyspieszenia wzrostu gospodarczego w ciągu kolejnych dwóch lat. Prognozujemy realny wzrost PKB 2,4 proc. w 2014 r. i 3,0 proc. w 2015 r. wobec 1,4 proc. w tym roku" - napisano.

"Średnioterminowe perspektywy wzrostu wspiera ożywienie w strefie euro, które wspomoże eksport" - dodano.

Ministrowie finansów krajów UE zatwierdzili we wtorek rekomendację KE, by dać Polsce dodatkowy rok na sprowadzenie deficytu finansów publicznych poniżej 3 proc. PKB. Termin został wydłużony do 2015 r.

W ocenie agencji decyzja o wydłużeniu terminu na sprowadzenie deficytu poniżej 3 proc. PKB do 2015 r. ustanawia cel "bardziej realistyczny", ale Fitch zwraca uwagę na szereg wyzwań stojących na drodze do osiągnięcia celu fiskalnego.

d1ypgis

"W szczególności, polityczny apetyt na silniejszą konsolidację będzie osłabiany przez wybory lat 2014-2015. To oznacza, że silniejszy wzrost PKB będzie zapewne silniej wpływał na obniżanie deficytu niż polityczne działania w sferze fiskalnej, jak np. dalsze reformy świadczeń społecznych" - napisano w nocie.

Agencja w sierpniu obniżyła perspektywę polskiego ratingu z pozytywnej do stabilnej.

"Krytyka UE jest spójna z naszą oceną, że wiarygodność fiskalna ucierpiała przez niezrealizowanie pierwotnych celów i przez zawieszenie pierwszego progu ostrożnościowego. To był kluczowy powód dla którego obniżyliśmy w sierpniu perspektywę polskiego ratingu +A minus+ z pozytywnej do stabilnej" - napisano w nocie.

"Poślizg fiskalny w 2013 r., który był głównym czynnikiem zmiany perspektywy ratingu, wynikał głównie ze słabszego wzrostu. Zdolność polskich władz do trwałej poprawy stabilności finansów publicznych pozostaje głównym elementem naszej oceny ratingowej" - dodano.(PAP)

fdu/ asa/

d1ypgis
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ypgis