Deflacja w USA

Rano o godzinie 10:30 poznaliśmy raport z ostatniego posiedzenia Banku Anglii. Był on zgodny z prognozami i wynosił 9-0. Oznacza to, że wszystkich 9 członków MPC głosowało za cięciem stóp procentowych.

19.11.2008 16:45

Rynek zagraniczny

Rano o godzinie 10:30 poznaliśmy raport z ostatniego posiedzenia Banku Anglii. Był on zgodny z prognozami i wynosił 9-0. Oznacza to, że wszystkich 9 członków MPC głosowało za cięciem stóp procentowych. Dodatkowo dowiedzieliśmy się ,że część z nich chciało większego cięcia niż 150 pb. Oznacza to, że obniżka stóp na następnym posiedzeniu jest wielce prawdopodobna.

W dniu dzisiejszym o o godzinie 14:30 poznaliśmy dane dotyczące Inflacji bazowej CPI oraz inflacji CPI. Prognozy mówiły o odpowiednio o 0,2% m/m oraz o -0,8% m/m. Dane okazały się nieznacznie lepsze od oczekiwań. Odczyty tych figur był na poziomach -0,1% m/m oraz -0,2% m/m. Związane były to głównie ze spadkiem cen ropy naftowej i surowców oraz spadkiem popytu światowego. Dodatkowo dane te mogą prowadzić do dalszej obniżki stóp procentowych. Zostały podane również nieco mniej ważne dane dotyczące dynamiki rozpoczętych budów, która zgodnie z prognozami spadła o 4,5%.Zaskoczyła natomiast dynamika spadku wydanych zezwoleń na budowy domów, która wyniosła 12% m/m przy prognozach 4,3%m/m.

Dzisiaj również dowiedzieliśmy się, że Paulson odrzucił propozycję wsparcia finansowego dla Wielkiej Trójki z Detroit czyli General Motors, Ford oraz Chrysler. Uzasadnił on to faktem, iż jego plan pomocowy ma pomóc jedynie w przywróceniu płynności instytucjom finansowym. Nie można jednak zapominać o tym, że wyżej wymienieni producenci mają wykupione coś w rodzaju „ubezpieczenia przed bankructwem” w postaci kontraktów CDS. Oznacza to, że GM płaci firmom ubezpieczeniowym stały abonament w zamian za ubezpieczenie przed bankructwem. Jeżeli dojdzie do upadku tych koncernów samochodowych to instytucje finansowe będą zmuszone do wypłacenia gigantycznych odszkodowań, co w konsekwencji może doprowadzić do ich bankructwa na czym przecież nie zależy Paulsonowi.

EUR/USD

Kurs EUR/USD do godziny 15:00 praktycznie nie odnotowywał większych ruchów i przebywał blisko górnego ograniczenia klina. W pewnym momencie jednak notowania gwałtownie wyskoczyły do góry bez większych problemów pokonując górną linię klina. W efekcie do godziny 15:40 amplituda ruchu wynosiła ponad 2 eurocenty.

Rynek polski

W dniu dzisiejszym nie poznaliśmy żadnych konkretnych danych z Polski. Usłyszeliśmy jednak komentarz premiera Donalda Tuska na temat wprowadzenia emerytur pomostowych dla nauczycieli. Stanowczo skrytykował on ten pomysł oraz ministra finansów Jacka Rostowskiego. Wypowiedź ta pozostała jednak bez wpływu na naszą walutę.

USD/PLN

Dzisiaj ta para przez cały dzień poruszała się ruchem bocznym między poziomami 3,0115 a 3,0703. Po dynamicznym ruchu eurodolara odnotować można było tutaj gwałtowny spadek kursu do poziomu 2,9702 o godzinie 15:35.

EUR/PLN

Ta para w dniu dzisiejszym poruszała się bardzo podobnie do USD/PLN. Notowania dynamicznie dynamicznie rosły aby o godzinie 12:55 osiągnąć swoje maksimum na poziomie 3,8733. Przez resztę kurs spadał osiągając 3,7994 o godzinie 15:35.

GBP/PLN

W dniu dzisiejszym kurs GBP/PLN rósł do godziny 13:00 , kiedy to osiągnął poziom 4,6194. Następnie, podobnie jak w przypadku innych złotówkowych par walutowych nastąpił spadek kursu. W tym przypadku kurs spadł o 11 groszy spychając poziom do 4,5244 o godzinie 15:48.

Michał Wojciechowski
analityk rynków finansowych
AMB Consulting

eurokursdolar
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)