Trwa ładowanie...

Derdziuk: prawie 40 tys. osób złożyło wnioski ws. pozostania w OFE

Dotychczas 39 tys. 718 osób złożyło w ZUS wniosek o dalszym przekazywaniu części składki emerytalnej do OFE - poinformował prezes ZUS Zbigniew Derdziuk. Powiedział, że kontrolerzy NIK nie znaleźli błędów jeśli chodzi o realizację ustawy o zmianach w OFE.

Derdziuk: prawie 40 tys. osób złożyło wnioski ws. pozostania w OFEŹródło: WP.PL, fot: Andrzej Hulimka
dg87wqy
dg87wqy

Zgodnie z nowelizacją ustawy o funduszach emerytalnych z grudnia ub.r., od 1 kwietnia do 31 lipca br. ubezpieczeni mogą zdecydować, czy chcą, aby część ich składki emerytalnej trafiała do OFE, czy na indywidualne subkonto w ZUS. W przypadku osoby, która zdecyduje się na odprowadzanie składki emerytalnej wyłącznie do ZUS, 12,22 proc. jej wynagrodzenia będzie zapisywane na koncie w I filarze, a 7,3 proc. na subkoncie w ZUS. Jeśli jednak zdecydujemy się na pozostanie w OFE, to 12,22 proc. naszego wynagrodzenia będzie trafiało do I filara (ZUS), 4,38 proc. na subkonto w ZUS, a 2,92 proc. do OFE.

Podczas czwartkowej konferencji prasowej prezes ZUS wskazał, że 2,4 proc. dotychczas złożonych wniosków jest nieważnych. - Są to deklaracje wypełnione błędnie - składające je osoby wpisywały np. błędny PESEL. Najczęściej jednak składający deklaracje zapominają się podpisać na nich - mówił.

Dodał, że w takich przypadkach, jeśli jest to możliwe, ZUS informuje ubezpieczonych o błędnie wypełnionym wniosku i mają oni siedem dni na ich poprawienie.

Derdziuk pytany przez dziennikarzy o szacunki ZUS dotyczące ostatecznej liczby osób, które mogą złożyć wnioski o dalszym przekazywaniu składki do funduszy emerytalnych stwierdził, że "na pewno nie będzie ich mniej niż 40 tys. i nie więcej niż 14 mln".

dg87wqy

Powiedział, że dziennie wpływa średnio ok. 2 tys. takich deklaracji. Podkreśli jednak, że na tej podstawie nie można szacować, ile ostatecznie Polaków pozostanie w OFE.

Szef ZUS poinformował też o zakończonej kontroli Najwyższej Izby Kontroli. Od 3 lutego NIK badała przygotowanie ZUS do realizacji zadań wynikających z ustawy o zmianach w OFE. Derdziuk wskazywał, że kontrola dotyczyła m.in.: przygotowania do realizacji zadań wynikających z reformy systemu emerytalnego, dostosowania systemów informatycznych do nowych zadań, wydatków na dostosowania Zakładu do tych zadań, czy prawidłowości przejęcia 51,5 proc. aktywów OFE.

- NIK we wszystkich badanych obszarach pozytywnie oceniła działalność ZUS i nie dopatrzyła się ani jednego choćby najmniejszego uchybienia - podkreślał prezes ZUS.

31 lipca br. mija czas na podjęcie decyzji, gdzie mają trafiać nasze składki emerytalne. Ubezpieczony, który chce, by część jego składki szła też do OFE, musi wypełnić specjalne oświadczenie i złożyć je w ZUS. Można je pobrać ze stron internetowych resortów pracy oraz finansów, a także ZUS-u i Komisji Nadzoru Finansowego, a następnie wysłać pocztą. Można także przesłać oświadczenie drogą elektroniczną. Ubezpieczony musi jednak w tym celu zarejestrować się na stronie www.pue.zus.pl., a następie udać się do najbliższego oddziału ZUS i potwierdzić założenie konta.

dg87wqy

Oświadczenie można także złożyć osobiście w dowolnym z 325 oddziałów ZUS.

Jeżeli ubezpieczony chce, aby jego składki trafiały wyłącznie do ZUS, nie musi składać żadnej deklaracji.

1 lutego 2014 r. zmieniły się przepisy dotyczące OFE. Nakazały one przekazanie do ZUS 51,5 proc. wartości aktywów w portfelach funduszy, co nastąpiło 3 lutego. Odpowiadało to wartości posiadanych przez OFE obligacji Skarbu Państwa oraz innych instrumentów dłużnych gwarantowanych przez Skarb Państwa. W papiery te OFE nie mogą już inwestować. Ustawowo wprowadzony został natomiast minimalny poziom inwestycji w akcje. Wynosi on 75 proc. do końca 2014 r., 55 proc. do końca 2015 r., 35 proc. do końca 2016 r. i 15 proc. do końca 2017 r.

dg87wqy

Zgodnie z ustawą do końca lipca obowiązuje też zakaz reklamy OFE, za złamanie którego grozi kara od 1 do 3 mln zł. Zakaz jest związany z okienkiem transferowym. Decyzja o wyborze OFE lub pozostaniu w ZUS nie będzie ostateczna. Po dwóch latach, czyli w 2016 r., otworzy się kolejne czteromiesięczne okienko na ewentualną zmianę decyzji ws. oszczędzania w OFE lub ZUS. Następne będą otwierane co cztery lata.

Przepisy przewidują, że przez 10 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego środki z OFE będą stopniowo przenoszone na fundusz emerytalny FUS i ewidencjonowane na prowadzonym przez ZUS subkoncie (tzw. suwak bezpieczeństwa). Wypłatą emerytur będzie zajmował się ZUS. Po osiągnięciu wieku emerytalnego środki stanowiące podstawę wyliczenia emerytury będą przez trzy lata podlegać dziedziczeniu.

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę, ale skierował do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie, czy jest ona zgodna z ustawą zasadniczą. Chodzi m.in. o zakaz inwestowania w obligacje, nakaz inwestowania w akcje i zakaz reklamy OFE.

dg87wqy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dg87wqy