Deweloperzy bez nowych inwestycji

W ciągu 11 miesięcy tego roku w Polsce oddano do użytku blisko 135 tys. nowych mieszkań - wynika z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego.

Deweloperzy bez nowych inwestycji
Źródło zdjęć: © AFP

17.12.2008 08:08

To o ponad tysiąc więcej niż w całym ubiegłym roku. Jednak, porównując listopad 2008 (12 714 mieszkań) do listopada ub. roku, liczba nowych mieszkań spadła o 6,2 proc. Deweloperzy, widząc, że popyt spada, nie rozpoczynają nowych inwestycji. Pod koniec przyszłego roku może się okazać, że mieszkań brakuje. Wszystko zależy od tego, czy banki poluzują politykę kredytową.

Na razie jednak deweloperzy nie mają powodów do zadowolenia - mieszkania czekają na klientów. Szacuje się, że w Polsce jest ich już blisko 50 tys. Według Pawła Majtkowskiego, analityka Expandera, nie wzrośnie popyt na mieszkania.
_ W przyszłym roku ich ceny powinny nadal spadać. Myślę, że w pierwszym półroczu średnio o około 15 proc. _- uważa.

Maciej Dymkowski, prezes zarządu Tabelaofert.pl, zwraca uwagę, że o zmniejszającym się popycie świadczy tzw. wskaźnik wyprzedania. Pokazuje on, jaki odsetek mieszkań z projektów będących w sprzedaży znalazł już klientów.
_ Najlepiej sytuacja wygląda w Trójmieście, gdzie w listopadzie sprzedano 74,33 proc. mieszkań gotowych i będących w budowie _- mówi Maciej Dymkowski. W związku ze spadkiem popytu skraca się średni czas od podpisania umowy z deweloperem do odebrania kluczy. Najkrócej - 219 dni - okres ten trwa w Poznaniu. W Warszawie nadal na klucz trzeba czekać średnio blisko rok - 344 dni.

Pierwotny rynek mieszkań ma bezpośrednie przełożenie na rynek wtórny. Listopad był kolejnym miesiącem spadku średnich cen mieszkań w większości polskich miast. Z analizy serwisu Oferty.net wynika, że w ciągu miesiąca ceny w 12 z 14 badanych miast spadły od 0,6 do 6 proc. Kwotowo różnice te wyniosły od 33 zł na metrze kwadratowym w Olsztynie do 257 zł w Opolu.

Analitycy Open Finance, którzy opracowali raport, zwracają uwagę, że w ostatnich tygodniach zaszło kilka korzystnych zmian. Trzymiesięczna stopa WIBOR, która jest podstawą do obliczania oprocentowania większości złotowych kredytów hipotecznych, spadła o ok. 20 punktów do 6,48 proc.

_ Od połowie października, WIBOR obniżył się już o 40 pkt _- mówi Emil Szweda z Open Finance.Oczekiwania nadal są wysokie. Jeśli zostałyby one zrealizowane, to wyraźnie spadłyby raty kredytów hipotecznych zaciągniętych przed zaostrzeniem kryzysu, nawet do ok. 6 proc. na koniec przyszłego roku.

Ograniczenie popytu stawia w dobrym położeniu osoby dysponujące odpowiednią kwotą. Według Marcina Drogomireckiego z Oferty.net sprzyja to przebieraniu w ofertach.

135 tys. - prawie tyle nowych mieszkań oddano do użytku po 11 miesiącach 2008 r.
6 proc. - o tyle w ciągu miesiąca spadły ceny mieszkań na rynku wtórnym

Henryk Sadowski
POLSKA Dziennik Zachodni

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)