Trwa ładowanie...
d19o53s

"Die Zeit" o sankcjach na Rosję: ekonomicznie bez sensu, ale konieczne

Niemiecki tygodnik "Die Zeit" uznał w czwartek uchwalone przez UE sankcje wobec Rosji za bezsensowne z ekonomicznego punktu widzenia i nieskuteczne, lecz mimo to konieczne, by powstrzymać rosyjskiego prezydenta Władimira Putina przed dalszą ekspansją.
Share
"Die Zeit" o sankcjach na Rosję: ekonomicznie bez sensu, ale konieczne
Źródło: AFP, Fot: Alexey Druzinin / Ria Novosti
d19o53s

"Z ekonomicznego punktu widzenia sankcje nie mają sensu. Zaszkodzą przedsiębiorstwom i pracownikom, i to zarówno w Rosji, jak i w Europie. Już teraz niemal nikt nie chce inwestować w Rosji, eksport niemieckich firm załamuje się" - czytamy w komentarzu opublikowanym w najnowszym wydaniu liberalnego tygodnika.

Autor komentarza zaznacza, że sankcje, których celem jest zakończenie konfliktu na Ukrainie, uderzą w rzeczywistości w osoby i instytucje postronne. Zapewne nie odniosą też zamierzonego skutku. "Putin nie odwoła aneksji Krymu, ani też nie zaprzestanie popierania separatystów we wschodniej Ukrainie" - przewiduje "Die Zeit".

Sankcje sprawiają, że finansowe skutki konfliktu będą wyższe, ale "nie są specjalnie skuteczne" - stwierdza komentator. "Mimo to (decyzja o ich wprowadzeniu) jest słuszna. Chodzi o atak na suwerenne państwo, którego rządy krajów europejskich nie mogły zaakceptować" - tłumaczy autor, dodając, że "względy ekonomiczne muszą ustąpić przed racjami politycznymi".

d19o53s

"Europa musi odpowiedzieć sankcjami, by odstraszyć Rosję przed dalszą ekspansją" - podkreśla "Die Zeit".

Ideologią, na którą stawia Putin, jest "euroazjatyzm" - autorytarny, antyamerykański, antyeuropejski i przede wszystkim ekspansjonistyczny. Wojna z Gruzją w 2008 roku była testem; po niej doszło do destabilizacji Ukrainy - czytamy w "Die Zeit".

Tygodnik wytyka niemieckiemu biznesowi, że przez długi czas nie był w stanie zrozumieć, o co naprawdę chodzi, skarżąc się, że w przypadku sankcji Rosja kupi mniej niemieckich maszyn, a gaz i ropa podrożeją. Koncerny niemieckie rozpaczały w chwili, gdy "Ukraińcy drżeli o życie, a Litwini i Polacy sprowadzali z USA myśliwce".

Bezczynność nie jest dobrym wyjściem - pisze "Die Zeit". Sankcje sygnalizują Rosji, że Zachód jest gotów do poniesienia finansowych ofiar w walce o nienaruszalność granic.

d19o53s

Zdaniem "Die Zeit" zgoda na sankcje wyrażona przez wszystkie kraje UE stwarza nadzieję dla Europy. Kryzys na Ukrainie może przyczyni się do zdecydowanego wzmocnienia wspólnej polityki zagranicznej UE, tak jak kryzys finansowy zdecydował o zacieśnieniu integracji gospodarczej - przewiduje autor komentarza.

"Die Zeit" zastrzega, że prawdziwy sprawdzian dla Europy może nadejść później - gdy Putin zdecyduje się na atak w czułe miejsca UE. Wtedy okaże się, czy solidarność krajów UE jest wystarczająca. "Łatwiej jest uchwalić sankcje, niż je konsekwentnie wdrożyć" - konkluduje "Die Zeit".

Z Berlina Jacek Lepiarz

d19o53s

Podziel się opinią

Share
d19o53s
d19o53s