Dla kogo praca? Teraz każdy musi być trochę informatykiem
Rozwój nowych technologii informatycznych zmienia rynek pracy. W cenie są dziś wysokie kompetencje cyfrowe - pisze "Puls Biznesu".
23.11.2016 | aktual.: 23.11.2016 15:45
Rozwój nowych technologii informatycznych zmienia rynek pracy. W cenie są dziś wysokie kompetencje cyfrowe - pisze "Puls Biznesu".
Kreatywność w wykorzystaniu narzędzi informatycznych oraz umiejętność programowania to wymogi coraz częściej spotykane w ogłoszeniach o pracę. W przyszłości mogą stać się standardem.
Z badania "eSkills for Jobs Index" przeprowadzonego na zlecenie Krajowej Izby Gospodarczej Elektroniki i Telekomunikacji, wynika, że pracodawcy już teraz wysoko cenią kompetencje cyfrowe kandydatów, niezależnie od oferowanego stanowiska. Zwraca na nie uwagę blisko dwie trzeci firm.
W grę wchodzą głównie podstawowe umiejętności - obsługa programów biurowych i sprawne wyszukiwanie informacji w internecie. Z tego rodzaju zadaniami kandydaci do pracy radzą sobie dość dobrze.
Sytuacja wygląda znacznie gorzej w przypadku bardziej zaawansowanych prac. Obecnie najbardziej perspektywiczna wydaje się wiedza dotycząca tworzenia programów komputerowych. Z badania wynika, że w ciągu najbliższych 3-5 lat zapotrzebowanie na tę umiejętność zwiększy się aż o 24 proc.
Pracownicy będą też musieli nauczyć się instalowania i obsługiwania aplikacji na urządzeniach mobilnych oraz sprawnego korzystania z mediów społecznościowych w celach biznesowych.