Trwa ładowanie...
d2dvuqq

DM IDM SA sprzedał 45 proc. akcji Polskiego Banku Przedsiębiorczości za 95 mln zł (opis)

18.07. Warszawa (PAP) - Dom Maklerski IDM SA sprzedał funduszowi Abris Capital Partners, rezprezentowanemu w umowie przez spółkę PL Holdings, 82.641 akcji stanowiących 45 proc....

d2dvuqq
d2dvuqq

18.07. Warszawa (PAP) - Dom Maklerski IDM SA sprzedał funduszowi Abris Capital Partners, rezprezentowanemu w umowie przez spółkę PL Holdings, 82.641 akcji stanowiących 45 proc. Polskiego Banku Przedsiębiorczości, czyniąc go jedynym akcjonariuszem banku - podał DM IDM SA w komunikacie prasowym. Łączna cena sprzedaży akcji banku wyniosła 95.037.150 zł.

Płatność za pakiet akcji nastąpi w dwóch ratach.

Zgodnie z umową pierwsza rata w wysokości 60 mln zł została uiszczona w dniu zawarcia umowy. Druga rata w wysokości 35.037.150 zł zostanie zapłacona w terminie 45 dni kalendarzowych od dnia zawarcia umowy, z zastrzeżeniem, że PL Holdings jest uprawniony do przedłużenia tego terminu o dodatkowe 15 dni.

"Część I raty ceny nabycia akcji zostanie potrącona do kwoty 30.000.000 zł z wierzytelnością przysługującą PL Holdings względem DM IDM SA z tytułu nabycia przez DM IDM SA od PL Holdings 60.001 obligacji o wartości nominalnej i cenie emisyjnej 1.000 zł każda serii F wyemitowanych przez Dolnośląskie Surowce Skalne w upadłości układowej" - podał DM IDM SA w komunikacie.

d2dvuqq

"Część I raty ceny nabycia akcji w wysokości 4.047.945,75 zł zostanie przekazana przez PL Holdings na rzecz Banku w celu zapłaty długu DM IDM SA względem Banku związanego z obligacjami DM IDM SA objętymi przez Bank" - dodano.

Zabezpieczeniem zapłaty drugiej raty jest zastaw zwykły oraz zastaw rejestrowy ustanowiony na 30.468 akcjach Banku.

Polski Bank Przedsiębiorczości poinformował wcześniej, że transakcja nie wymaga zatwierdzenia przez Komisję Nadzoru Finansowego. Abris Capital Partners posiada bowiem zgodę regulatora na wykonywanie prawa do 100 proc. głosów z akcji PBP Banku.

W komunikacie banku podano również, że Abris odkupił od PBP Banku po cenie nominalnej obligacje spółki Dolnośląskie Surowce Skalne o wartości 60 mln zł.

d2dvuqq

"Ze względu na ogłoszenie upadłości DSS, bank był zmuszony utworzyć 100 proc. rezerwy na tę wierzytelność, co miało negatywny wpływ na wynik PBP Banku. Przejęcie tych obligacji przez Abris Capital Partners pozwoli bankowi rozwiązać utworzone wcześniej rezerwy" - podano.

"W tej sytuacji nie będzie potrzeby podnoszenia kapitałów banku. Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy PBP Banku w maju tego roku podjęło decyzję o podwyższeniu kapitałów o ponad 53 mln zł, jedynie ze względu na rezerwy utworzone na obligacje DSS" - dodano.

Zysk netto PBP Bank w I kwartale 2012 roku sięgnął 2,1 mln zł, a współczynnik wypłacalności 23,5 proc. Na koniec marca suma bilansowa banku wyniosła 1,7 mld zł. (PAP)

kuc/ mto/ osz/

d2dvuqq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2dvuqq