Trwa ładowanie...

Do końca lutego ustaną niedogodności z dostarczaniem przesyłek

Uzyskaliśmy deklarację, że wszystkie niedogodności związane z siecią placówek, w których można odbierać awizowane przesyłki sądowe, ustaną do końca lutego - powiedział w czwartek w Sejmie wiceminister sprawiedliwości Stanisław Chmielewski.

Do końca lutego ustaną niedogodności z dostarczaniem przesyłekŹródło: AFP, fot: CHRISTOF STACHE
d2hesiv
d2hesiv

Chmielewski odpowiadał na pytania posłów PiS w sprawie zmian w doręczaniu pism sądowych i z prokuratur. Do końca zeszłego roku sądy doręczały swe pisma - wezwania dla stron i świadków, odpisy wyroków, apelacje i inne dokumenty - za pomocą Poczty Polskiej. Jednak od nowego roku dostarczaniem tej korespondencji zajmuje się Polska Grupa Pocztowa. Na ryzyko związane ze zmianami w dostarczaniu tych przesyłek wskazywały już m.in.: Naczelna Rada Adwokacka i Związek Zawodowy Prokuratorów i Pracowników Prokuratury.

Wiceminister zapewnił, że resort monitoruje sytuację i zbiera informacje z sądów o ewentualnych problemach. Informacje te - jak zapewnił - są przekazywane na bieżąco do ministra sprawiedliwości oraz wykonawcy usługi dostarczania przesyłek. Dodał, że Centrum Zakupów dla Sądownictwa uzyskało od wykonawcy wstępną deklarację, że wszelkie niedogodności skończą się do końca lutego.

- Minister sprawiedliwości w środę skierował pismo do Urzędu Komunikacji Elektronicznej w sprawie kontroli wykonywania tych usług. Prezes UKE taką decyzję już podjęła i kontrola zostanie wykonana, za siedem dni się rozpocznie - powiedział Chmielewski.

W środę UKE poinformowało, że kontrola w PGP ma dotyczyć świadczenia usług pocztowych oraz zapewnienia warunków niezbędnych do wykonywania działalności pocztowej, a do PGP zostało już skierowane zawiadomienie o zamiarze wszczęcia tej kontroli. Wskazano też, że w przypadku naruszenia przepisów prezes UKE wydaje decyzję określającą zakres naruszeń oraz termin usunięcia nieprawidłowości.

d2hesiv

Prawny monopol Poczty Polskiej na świadczenie usług pocztowych dobiegł końca z powodu unijnych przepisów. Jesienią zeszłego roku PGP wygrała przetarg na dwuletni kontrakt (lata 2014-15) na pocztową obsługę sądów i prokuratur.

Kontrakt wart jest prawie pół miliarda zł - oferta PGP okazała się tańsza od oferty Poczty Polskiej o ok. 80 mln zł. W umowie zakontraktowano doręczenie 100 mln przesyłek, średnio ponad 4 mln listów, paczek oraz przesyłek kurierskich w obrocie krajowym i zagranicznym miesięcznie. Aby obsłużyć kontrakt, PGP podpisała umowę z Ruchem oraz InPostem, które mają udostępnić swe kioski, agencje i inne punkty awizacyjne (np. w salonach i sklepach o różnych branżach) oraz system dystrybucyjny.

W zeszłym tygodniu Najwyższa Izba Kontroli zapowiedziała, że w czwartym kwartale tego roku przeprowadzi kontrolę dostarczania pism i przesyłek sądowych oraz prokuratorskich.

PGP zapewniała, że wraz z InPostem i Ruchem "oferują gotowość operacyjną w związku z realizacją kontraktu". Wskazywała, że usługa jest wykonywana z wykorzystaniem 7543 placówek, z których 5726 otwartych jest w soboty, zaś 613 także w niedziele. - Bardzo cieszymy się, że organ nadzorczy, czyli UKE, tak szybko podejmuje działania kontrolne i będzie miał możliwość potwierdzenia legalności oraz bezpieczeństwa prowadzonych przez nas działań w ramach realizacji kontraktu na rzecz sądów powszechnych i prokuratur - oświadczyła w środę PGP.

d2hesiv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2hesiv