Trwa ładowanie...
dw5py8p
inwestycja
12-05-2009 15:10

Dobry czas na długoterminowe kontrakty gazowe

Obecnie ceny gazu spadają z powodu niskiego
popytu na energię, więc to jest bardzo dobry czas na negocjacje
długoterminowych kontraktów na dostawy gazu - powiedział we wtorek
PAP Nobuo Tanaka, dyrektor wykonawczy Międzynarodowej Agencji
Energetycznej (MAE).

dw5py8p
dw5py8p

W ten sposób Tanaka skomentował polsko-rosyjskie negocjacje w sprawie dostaw dodatkowej ilości gazu po 2010 roku.

Wiceminister gospodarki Joanna Strzelec-Łobodzińska informowała wcześniej PAP, że rozmowy międzyrządowe poprzedzające kontrakt mogą się odbyć już 18 maja. Dodała, że aneks do umowy międzyrządowej może dotyczyć okresu "co najmniej" do 2022 roku. Niektórzy eksperci uważają, że długoterminowy kontrakt z Rosją byłby niekorzystny z punktu widzenia dywersyfikacji dostaw gazu.

Tanaka podkreślał znaczenie dywersyfikacji krajów-dostawców i dróg transportu, a także stosowanie skroplonego gazu LNG.

_ Rekomendujemy także tworzenie intekonektorów, czyli połączeń między systemami gazowymi różnych krajów, co może umożliwić zmianę kierunków przepływu gazu w razie sytuacji awaryjnej" - powiedział. "To pomoże traktować Europę jako wspólny rynek gazu i pomóc jej tak funkcjonować _ - dodał.

dw5py8p

Powiedział też, że MAE rozważa umożliwienie użycia strategicznych zapasów ropy w razie kryzysu gazowego. Każdy członek MAE ma obowiązek utrzymywać strategiczne 90-dniowe zapasy ropy naftowej.

_ Zazwyczaj gaz jest wykorzystywany do produkcji energii w elektrowniach, więc jeśli są problemy z dostawami gazu, a elektrownie są do tego przystosowane, można użyć ropy albo innego paliwa. W takim przypadku, można rozważyć redukcję zapasów strategicznych ropy, żeby użyć ich w czasie kryzysu gazowego _ - wyjaśnił Tanaka.

Jak poinformował szef MAE, Agencja ma zamiar zająć się także sektorem gazowym; do tej pory skupiała się na ropie naftowej. Polska przystąpiła do MAE we wrześniu ubiegłego roku; jej członkami jest ponadto większość krajów OECD.

dw5py8p
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dw5py8p