Dobrze nakręcona firma
Własny biznes to marzenie wielu. Jednak nie każdy dysponuje kapitałem, aby założyć firmę, a później determinacją, by wyprzedzać, a nie gonić konkurencję. Wymówek jest dużo. Żadnej z nich nie usłyszelibyśmy od Michała Kurki – uczestnika projektu "Aktywizacja osób młodych pozostających bez pracy w mieście Katowice (III)". Z unijnym wsparciem założył działalność zajmującą się tworzeniem profesjonalnych materiałów video i transmisji online.
IWONA WOŹNIAK-BAGIŃSKA, DYREKTOR POWIATOWEGO URZĘDU PRACY W KATOWICACH
Start w życiu zawodowym ma szczególne znaczenie. To właśnie pierwsza praca często decyduje o naszej dalszej karierze. Dla młodych, którzy marzą o tym, by szybko zdobyć niezależność ważne jest, aby w możliwie krótkim czasie znaleźć pracę. Im dłużej pozostają bez zatrudnienia, tym bardziej narasta w nich lęk, frustracja i zniechęcenie.
Ich problemy są również pochodną lokalnego niezrównoważenia rynku pracy, trudnej globalnej sytuacji ekonomicznej oraz niedostosowania kwalifikacji do potrzeb reformowanej gospodarki.Mimo turbulencji i wyraźnego rozdźwięku między oczekiwaniami a rynkowymi możliwościami, młodzi nadal optymistycznie postrzegają proces przejścia od edukacji do zatrudnienia. Są przy tym przekonani, że dla pracodawcy głównym czynnikiem decydującym o zatrudnieniu są kwalifikacje, w rzeczywistości jednak bezcenne jest również doświadczenie zawodowe.
Aby pomóc młodym odnaleźć się na rynku pracy, zrealizowaliśmy unijny projekt, w ramach którego ponad czterysta osób skorzystało ze staży zawodowych, natomiast 221 mieszkańców Katowic otrzymało bezzwrotne środki na podjęcie działalności gospodarczej. Do każdego uczestnika podeszliśmy indywidualnie, umożliwiając wybranie formy wsparcia zgodnie z własnymi predyspozycjami zawodowymi i oczekiwaniami rynku pracy. Ci, którzy zdecydowali się na otwarcie własnej firmy, wybierali różne branże, między innymi: kosmetyczną, eventową, reklamową, taksówkarską, a nawet teatralną czy prawniczą.
MICHAŁ KURKA, UCZESTNIK PROJEKTU, WŁAŚCICIEL FIRMY FRESCO MEDIA
Pierwsze doświadczenie zawodowe zdobyłem jeszcze na studiach, w mediach lokalnych i uniwersyteckich. W ramach projektu "Poławiacze pereł" odbyłem też staż w "Faktach" TVN. Po zdobyciu dyplomu, wiedzę i medialne umiejętności postanowiłem skomercjalizować i zająć się tworzeniem profesjonalnych materiałów video. Nie miałem jednak wystarczających środków, by samemu ruszyć z biznesem. Zarejestrowałem się w powiatowym urzędzie pracy. Tam dowiedziałem się o możliwości pozyskania unijnej dotacji. Pieniądze przeznaczyłem na zakup wysokiej klasy sprzętu video, bo w mojej branży liczy się przede wszystkim jakość obrazu. Firmę otworzyłem w 2018 roku. Skoncentrowałem się na transmisjach online, bo parę lat temu była to jeszcze dość niszowa usługa. Pracuję zarówno przy prywatnych uroczystościach np. ślubach, jak i różnego rodzaju konferencjach, spotkaniach biznesowych. Prowadzę też nawet transmisje z wydarzeń sportowych, na przykład rozgrywek futsalu. Wszędzie gdzie jest potrzebna taka usługa, można na mnie liczyć.
Zawodowo zajmuję się tym, co lubię. Jestem panem swojego czasu. Nie ukrywam, że własny biznes, to też większe dochody. Ale chyba największą zaletą, przynajmniej w mojej branży, jest to, że pracując przy różnego rodzaju projektach, poznaję wielu ciekawych ludzi, z którymi mogę budować zawodowe relacje. Specyfika mojej pracy sprawia też, że bywam w miejscach, do których w innym przypadku nigdy bym nie trafił. Praca z naukowcami czy przy promocji książek były dla mnie cennym doświadczeniem zawodowym. Ciągle rozwijam firmę, w planach mam zatrudnienie pracowników. Nie osiągnąłbym jednak tego sukcesu, gdyby nie unijna pomoc. Dotacja na rozkręcenie biznesu, to naprawdę efektywna pomoc, która zwłaszcza na początku jest nieocenionym wsparciem.
PROJEKT
Aktywizacja osób młodych pozostających bez pracy w mieście Katowice (III)
Beneficjent: Powiatowy Urząd Pracy w Katowicach
Wartość projektu: ok. 7 mln zł
Dofinansowanie PO WER: ok. 7 ml zł
Okres realizacji: styczeń 2017– grudzień 2018
WP Finanse na: