Trwa ładowanie...

Dodatek solidarnościowy. Trzeba spełnić wiele warunków, by otrzymać 1400 zł miesięcznie

Prezydent Andrzej Duda skierował do Sejmu projekt ustawy o dodatku solidarnościowym, na który będą mogli liczyć ci, którzy w związku z koronakryzysem stracili pracę. Aby otrzymać jednorazowo nawet 4200 zł, trzeba jednak spełnić wiele warunków.

Dodatek solidarnościowy. Trzeba spełnić wiele warunków, by otrzymać 1400 zł miesięcznieŹródło: PAP
d39x1jz
d39x1jz

Dodatek solidarnościowym ma na celu przeciwdziałanie negatywnym skutkom COVID-19 – czytamy w uzasadnieniu projektu.

Będzie to świadczenie przyznawane maksymalnie przez trzy miesiące w okresie od 1 czerwca (zadziała więc wstecz) do 31 sierpnia 2020 r., a jego wysokość będzie wynosić 1400 zł miesięcznie.

Osoba zainteresowana będzie musiała spełnić kilka warunków: przyszły beneficjent wcześniej musiał być zatrudniony na umowę o pracę i stracić ją po 31 marca 2020 r. i podlegać ubezpieczeniom. Ponadto musiał podlegać ubezpieczeniom społecznym w 2020 r. przez co najmniej 90 dni.

Pomoc nie będzie przyznawana z automatu, lecz trzeba będzie złożyć wniosek poprzez platformę elektroniczną Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Prezydent wyraził nadzieję, że ta forma składania wniosku zmniejszy liczbę błędnych aplikacji. W uzasadnieniu do ustawy wprost przytoczony jest przykład, że aż 60 proc. papierowych wniosków o pomoc w ramach tarczy zawierało błędy i musiały zostać odrzucone, podczas gdy w elektronicznych wnioskach było ich tylko 16 proc.

Obejrzyj: Dodatek solidarnościowy. "Jestem przekonany, że dodatek może być wyższy niż 1300 zł"

Nie wszyscy skorzystają

Jak zwracaliśmy już uwagę w money.pl, z dodatku ucieszą się nieliczni. Nie dość bowiem, że przeznaczony jest tylko dla tych, którzy stracili pracę w określonym momencie (a więc po 31 marca 2020 r.), to również nie można go łączyć z "klasycznym" zasiłkiem.

d39x1jz

Z dodatku można skorzystać tylko, jeśli nie pobiera się jednocześnie zasiłku dla bezrobotnych ani nie posiada innego źródła ubezpieczenia, np. prawa do emerytury. To oznacza, że nie otrzyma go np. osoba dorabiająca na zleceniu, ale już na nieoskładkowaną umowę o dzieło – jak najbardziej.

Dodatek solidarnościowy – ile wyniesie

Dodatek solidarnościowy ma wynosić 1400 złotych miesięcznie. Prawdopodobnie będzie wypłacany jednorazowo, a więc beneficjent od razu otrzyma 4200 zł.

Świadczenie ma być wolne od podatku dochodowego, organy egzekucyjne nie będą mogły również dokonywać z niego potrąceń.

W projekcie złożonym przez prezydenta jest też pomysł na podniesienie zasiłku dla bezrobotnych. Od 1 września miałby on wynosić 1200 zł w przez pierwsze 90 dni posiadania prawa do zasiłku. Później kwota zasiłku miałaby wynosić 942,30 zł.

d39x1jz

Przypomnijmy, że gdy prezydent zapowiedział dodatek 1 maja (w Święto Pracy), jego wysokość określił na poziomie 1300 zł miesięcznie. Przedstawił też inne warunki przyznania dodatku - z zapowiedzi wynikało, że będzie on łączony z zasiłkiem dla bezrobotnych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d39x1jz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d39x1jz