Trwa ładowanie...
IAR
kryzys

Dodatkowy nadzór nad bankami uchroni nasze finanse?

Dyrektor pionu nadzoru bankowego w Komisji Nadzoru Finansowego, Andrzej Stopczyński, w wywiadzie dla "Gazety Wyborczej" zapowiedział, że każdy bank ma od poniedziałku obowiązek składania raportów z transakcji ze swoją spółką-matką. Decyzja ta ma uchronić polskie banki przed transferowaniem pieniędzy do zadłużonych spółek-matek.
Share
Dodatkowy nadzór nad bankami uchroni nasze finanse?
Źródło: AFP, Fot: Nelson Almeida
d3up93r

Andrzej Stopczyński powiedział, że komisja szczególnie przygląda się wszystkim długoterminowym lokatom, które banki składają u swoich właścicieli. Zastrzegł jednak, że takie transakcje są zjawiskiem normalnym i nie mogą być z góry traktowane jako próba transferowania środków. Dyrektor pionu nadzoru bankowego KNF powiedział, że dwie transakcje wzbudziły wątpliwości, ale Nadzór uzyskał wystarczające wyjaśnienia w tej sprawie.

Polecamy: » Zobacz raport "Czy kryzys dotknie Polskę?" » Zobacz raport "Kryzys na giełdach" » Zobacz raport "Bankructwa banków na świecie"

Andrzej Stopczyński uważa, ze jest mało prawdopodobne, aby przed decyzją o wprowadzeniu obowiązkowych raportów banki dokonywały transakcji szkodliwych dla klientów. Jak tłumaczy, udział polskich banków w grupach międzynarodowych jest nieznaczny, a pieniądze, które mogą pożyczać swoim właścicielom, nie byłyby w stanie wpłynąć na poprawę ich płynności.

d3up93r

Podziel się opinią

Share
d3up93r
d3up93r