Trwa ładowanie...
złotówka

Dolar powinien kosztować 2,08 zł - tak wskazuje indeks Big Maca

"The Economist" opublikował wyniki swojego indeksu Big Maca. Cena kanapki w McDonald's w Polsce jest o 32,6 proc. niższa niż w USA. Oznacza to, że wartość złotówki jest zaniżona.

Share
Dolar powinien kosztować 2,08 zł - tak wskazuje indeks Big Maca
Źródło: AFP, Fot: Paul J. Richards
d3t45d4

Magazyn "The Economist" już od 1986 r. sprawdza, jaka jest cena najpopularniejszej kanapki z sieci McDonald's w różnych krajach i na tej podstawie wyrokuje o kondycji rynku walutowego. Czemu akurat Big Mac? Kanapka ta jest produktem dostępnym praktycznie na całym świecie. Wszędzie robiona jest z tych samych składników, które są powszechnie dostępne. Uniwersalność towaru powoduje, że jest on świetnym wskaźnikiem ekonomicznym - argumentują redaktorzy "The Economist".

Ostatnie porównanie wykazało, że Big Mac jest w Polsce o 32,6 proc. tańszy niż w USA. W przeliczeniu na dolary kanapka w naszym kraju kosztuje 2,94 $, a w USA 4,37 $. Tak duże różnice pokazują, że nasza waluta jest niedowartościowana. Kurs wymiany złotego do dolara to 3,09 zł, jednak wg "The Economist" dolar powinien być wart 2,08 zł.

Brytyjski tygodnik udostępnił dla wszystkich zainteresowanych narzędzie pokazujące wartość indeksu dla poszczególnych krajów. Można prześledzić zmianę cen i wartości walut przez ostatnie 13 lat.

d3t45d4

Podziel się opinią

Share
d3t45d4
d3t45d4