Trwa ładowanie...

Dolar znów blisko granicy 4 złotych. Polska waluta jeszcze się osłabi

Analitycy wskazują, że w kolejnych miesiącach złoty może się osłabić.

Dolar znów blisko granicy 4 złotych. Polska waluta jeszcze się osłabiFot: Jacek Bereźnicki
d3h0j1j
d3h0j1j

Dolar tylko na chwilę osłabił się po ataku Amerykanów na bazę wojskową w Syrii. W poniedziałek za dolara trzeba już zapłacić 3,99 zł i wiele wskazuje na to, że kolejne miesiące przyniosą jeszcze wyraźniejsze osłabienie polskiej waluty.

"Sam atak niewątpliwie wzmacnia pozycję prezydenta Donalda Trumpa. Również w oczach inwestorów. Przez co całą sytuację mogą oni odbierać jak rosnące szanse na przyszłe spełnienie obietnic wyborczych ws. podatków i wydatków na infrastrukturę. Dlatego też paradoksalnie głównym wygranym może ostatecznie okazać się dolar" - pisał w ubiegłotygodniowym komentarzu Marcin Kiepas, analityk walutowy. ##Dolar będzie coraz mocniejszy Wygląda na to, że taki scenariusz zaczął się spełniać. Po pierwszym kwartale, w którym mieliśmy do czynienia z wyraźnym umocnieniem złotego, widać, że sytuacja - przynajmniej w odniesieniu do dolara - się odwróciła. W poniedziałek dolar kosztuje już 3,99 zł - oznacza to, że w ciągu 10 dni polska waluta straciła do amerykańskiej już ponad 2 proc. Analitycy wskazują tymczasem, że kolejne miesiące przyniosą dalsze umocnienie dolara. Ekonomiści Raiffeisen Bank Polska w najnowszej analizie wskazali, że w drugim kwartale dolar dojdzie do poziomu 4,13 zł, a w trzecim - nawet 4,22 zł. Ich prognoza
przewiduje wyraźniejsze osłabienie polskiej waluty od średniej Bloomberga.

Można zakładać, że czynnikiem, który w tym roku najbardziej będzie sprzyjał umocnieniu amerykańskiej waluty, są podwyżki stóp procentowych za oceanem. Władze monetarne USA podniosą stopy jeszcze 2 lub 3 razy.

Ostatnio William Dudley, jeden z członków Fed, stwierdził, że bank centralny będzie ograniczał bilans i że nie będzie robił on tego na tych samych posiedzeniach, na których podnoszone będą stopy. Co jednak ważne, zaznaczył on, że oba kroki będą podejmowane wymiennie - jeśli na ostatnim posiedzeniu podniesiono stopy, to na kolejnym ograniczony może zostać bilans.

d3h0j1j

- FED nie będzie hamował cyklu zacieśniania polityki monetarnej, a chwilowy krok w tył może okazać się w rzeczywistości dwoma krokami naprzód. To dobra wiadomość dla dolara, co widoczne jest w jego notowaniach" - zauważa Jakub Stasik, analityk walutowy z DM XTB. ##Złoty może osłabić się wobec euro Przy scenariuszu tak wyraźnego osłabienia złotego wobec dolara dość spokojnie wygląda sytuacja polskiej waluty wobec euro. W tym przypadku mediana wskazań analityków mówi o kursie 4,32 zł za euro w drugim kwartale oraz 4,30 zł w trzecim - w poniedziałek euro kosztuje około 4,23 zł.

d3h0j1j
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3h0j1j