Trwa ładowanie...

Dramat emerytów w Niemczech. Coraz więcej osób nie ma wyjścia

W Niemczech rośnie liczba pracujących emerytów. Obecnie pracuje o ponad 56 tys. seniorów więcej, niż na koniec ubiegłego roku. Politycy Lewicy wskazują, że dla wielu nie jest to dobrowolna decyzja, ale konieczność "by przetrwać kolejny miesiąc".

Emeryci w Niemczech coraz częściej muszą dorabiaćEmeryci w Niemczech coraz częściej muszą dorabiaćŹródło: East News, fot: Piotr Kamionka/REPORTER
d3yztj4
d3yztj4

Pracę podejmuje coraz więcej emerytów: obecnie jest ponad 1,1 mln pracowników, którzy ukończyli 67 lat, a więc przekroczyli wiek emerytalny. Zatrudnionych jest już o 56 tys. seniorów więcej, niż na koniec 2022 roku – wynika z informacji udzielonych przez ministerstwo pracy RFN na zapytanie parlamentarnej frakcji Lewicy.

Spośród ponad miliona pracujących emerytów 251 tys. podlega oskładkowaniu na ubezpieczenie społeczne, a 872 tys. pracuje wyłącznie w niepełnym wymiarze godzin. Lewica postrzega fakt, że zdecydowana większość jest zatrudniona w niepełnym wymiarze w ramach tzw. miniprac za 520 euro, jako wyraźną wskazówkę, że coraz więcej emerytów jest zmuszonych dorabiać sobie, aby starczyło na życie – pisze portal RedaktionsNetzwerk Deutschland (RND).

- Wzrasta liczba osób po 67. roku życia. które nadal muszą pracować, co jest smutną sytuacją i wskazuje na wady systemu emerytalnego - skomentował w RND Soeren Pellmann (Lewica).

- Niskie emerytury i wysokie ceny zmuszają coraz większą liczbę emerytów do kontynuowania pracy. Dla wielu osób nie jest to decyzja dobrowolna, ale konieczna, aby przetrwać kolejny miesiąc - podkreślił polityk Lewicy.

d3yztj4

"Konieczne będzie podniesienie wielu emerytalnego"

Veronika Grimm doradzająca niemieckiemu rządowi ekonomistka uważa, że w obliczu stagnacji gospodarczej tamtejsi mieszkańcy muszą przygotować się na "realne straty". Jak podaje Deutsche Welle, w opinii ekspertów konieczne będzie podniesienie wieku emerytalnego.

Zdaniem Grimm w fazie niskiego lub negatywnego wzrostu gospodarczego ludzie muszą przygotować się na trudności. Jej zdaniem należy automatycznie podwyższać wiek emerytalny w sytuacji wzrostu oczekiwanej średniej długości życia Niemiec.

Jak przypomina Deutsche Welle, według aktualnie obowiązujących rozwiązań wiek emerytalny w Niemczech jest stopniowo podwyższany, aby w 2031 roku osiągnąć granicę 67 lat. Jednak zdaniem ekonomistki nie można na tym pozostać.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3yztj4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3yztj4