Dowiedz się, jak nie płacić abonamentu RTV

Większość emerytów i rencistów, bezrobotni i korzystający z pomocy
społecznej nie będą musieli płacić abonamentu za radio i telewizję. Ale
- uwaga - to nie oznacza, że zostaną zwolnieni z opłacania tego haraczu
automatycznie. Najpierw będą musieli wybrać się na pocztę z dokumentami,
by udowodnić prawo do zwolnienia i złożyć w urzędzie pocztowym
odpowiedni wniosek. Dziś "Fakt" tłumaczy, jak załatwić tę sprawę.

Dowiedz się, jak nie płacić abonamentu RTV
Źródło zdjęć: © Fakt

Nowa ustawa wprowadzająca zwolnienia z abonamentu zacznie obowiązywać najwcześniej w lutym przyszłego roku. Gdy to nastąpi, osoby, które będą chciały z tego przywileju skorzystać, będą musiały iść na pocztę i urzędniczce w okienku przedstawić dokumenty uprawniające do zwolnienia. Jakie?

W przypadku emerytów i rencistów, których emerytury i renty nie przekraczają połowy średniej pensji, czyli ok. 1300 zł na rękę - legitymację ZUS lub KRUS oraz ostatni odcinek emerytury czy renty. Osoby bezrobotne będą musiały przedstawić zaświadczenie z urzędu pracy, z kolei korzystający z pomocy społecznej - z odpowiedniego ośrodka, który pomocy im udziela.

To nie wszystko. Osoba, która chce być zwolniona z płacenia abonamentu, musi jeszcze przedstawić książeczkę RTV i wypełnić specjalny wniosek. Musi w nim oświadczyć, że nie mieszka z co najmniej dwiema osobami powyżej 26 roku życia, które same nie spełniają warunków do zwolnienia z płacenia haraczu na rtv. Jeśli bowiem osoba uprawniona do zwolnienia mieszka np. z 50-letnią córką oraz 30-letnim wnuczkiem, niestety z haraczu na radio i telewizję nie zostanie zwolniona.

Co ważne, oświadczenie można także przekazać listonoszowi, gdy przyjdzie do nas z emeryturą lub rentą. Uwaga - składając wniosek na poczcie, trzeba pokazać dowód osobisty.

Polecamy w wydaniu internetowym efakt.pl:
Czy ojciec Rydzyk bankrutuje?

zwolnieniaabonamenttelewizja

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (7)