Dowód osobisty dla dziecka. Może się przydać na wakacjach za granicą
Planujesz rodzinne wakacje za granicą? Nie w każdej sytuacji wymagany jest paszport. Na wyjazd w granicach Unii Europejskiej warto wyrobić dowód osobisty dla dziecka.
08.07.2016 12:32
Nie każdy wyjazd za granicę wiąże się z koniecznością posiadania paszportu. Na terenie Unii Europejskiej i krajów strefy Schengen można podróżować z dowodem osobistym. Opłata za paszport dla dziecka wynosi 30 zł lub 70 zł w zależności od wieku, a wyrobienie podstawowego dokumentu jest bezpłatne.
W 2006 roku zmieniły się przepisy. Dotychczas, dzieci nie musiały mieć własnego identyfikatora, a ich dane były wpisywane do paszportu rodziców. Obecnie, niezbędny jest odrębny dokument potwierdzający tożsamość młodego człowieka. Od stycznia 2015 roku reformie uległy także wzory dowodów osobistych, a wraz z nimi - zasady ich wydawania.
Wniosek o dowód osobisty dla dziecka
Wnioskować o wydanie dowodu w imieniu niepełnoletniej osoby może rodzic, opiekun prawny lub kurator. Dzieci powyżej 5. roku życia muszą być przy tym obecne. Formularz można pobrać ze strony internetowej lub uzyskać go na miejscu w instytucji. Istnieje również opcja złożenia wniosku online za pośrednictwem platformy ePUAP lub przy użyciu bezpiecznego podpisu elektronicznego. Termin realizacji w obu przypadkach sięga maksymalnie 30 dni.
Wypełniony formularz należy złożyć w urzędzie gminy właściwym ze względu na miejsce zameldowania wnioskodawcy. Niezbędnym załącznikiem do dokumentu jest także jedna fotografia dziecka, spełniająca określone kryteria (m.in. zdjęcie kolorowe w formacie 35mm x 45mm i wykonane nie wcześniej niż 6 miesięcy przed złożeniem wniosku). W urzędzie należy dodatkowo okazać dokument potwierdzający tożsamość wnioskodawcy (dowód osobisty lub paszport).
Jak odebrać gotowy dokument?
Dowód odbiera się osobiście, w urzędzie, w którym został złożony wniosek. Nie trzeba przychodzić z dzieckiem, pod warunkiem, że było obecne przy poprzedniej wizycie lub nie skończyło jeszcze 5 lat. Jeśli formularz był przyjęty poza urzędem (na przykład w domu czy w szpitalu) ze względu na stan zdrowia czy inny ważny powód, dokument może zostać odebrany przez pełnomocnika. Aby złożyć wniosek o dowód w miejscu przebywania, należy uprzednio skontaktować się urzędnikiem gminnym.
Choć standardowy czas oczekiwania na dokument wynosi ok. 30 dni, zazwyczaj bywa przygotowany wcześniej. Jak sprawdzić, czy dowód osobisty jest już gotowy do odbioru? Wystarczy wejść na stronę internetową https://obywatel.gov.pl i zweryfikować to za pośrednictwem elektronicznego systemu.
Ważność dowodu osobistego dla dziecka
Nowe wzory dokumentu ważne od początku 2015 roku są wydawane na okres 10 lat. W przypadku dzieci poniżej 5 roku życia, dowód tymczasowy traci ważność po upływie 5 lat. Dowód osobisty musi posiadać każdy obywatel, który ukończył 18 lat i zamieszkuje w Polsce.
Obowiązek może pojawić się też wcześniej. Dotyczy osób powyżej 15 roku życia, które pracują na umowę o pracę lub nie mieszkają wspólnie z rodzicem czy opiekunem prawnym. Dowód dla dziecka albo paszport jest potrzebny w sytuacji wyjazdu do innego kraju Unii Europejskiej lub w obrębie strefy Schengen.