Trwa ładowanie...

Dowody osobiste. Coraz więcej zastrzeżonych dokumentów, coraz mniej prób wyłudzeń

Już blisko 400 dokumentów tożsamości jest każdego dnia zastrzeganych przez Polaków - wynika z najnowszego raportu InfoDOK. Wraz z rosnącą od kilkunastu lat bazą zastrzeżonych dokumentów spada liczba prób wyłudzeń kredytów i przestępstw podrabiania dokumentów.

Share
Dowody osobiste. Coraz więcej zastrzeżonych dokumentów, coraz mniej prób wyłudzeńŹródło: Jacek Bereźnicki
d184slp

W pierwszych trzech miesiącach 2019 roku Polacy zastrzegli 34 117 dokumentów, które służą do potwierdzania tożsamości. To zdecydowanie największa liczba od początku działania bazy danych zastrzeżonych dokumentów.

Na koniec marca Centralna Baza Danych Systemu Dokumenty Zastrzeżone obejmowała 1 738 956 pozycji.

Tylko w pierwszym kwartale udaremniono 1117 prób wyłudzeń kredytów za pomocą bezprawnie użytego dokumentu. Rekordowa wartość kredytu, który próbowano w ten sposób wyłudzić, to przeszło 18 mln zł.

Obejrzyj: nowy dowód osobisty. Tłumaczymy, co się zmienia

Kampania Informacyjna Systemu Dokumenty Zastrzeżone jest organizowana przez Związek Banków Polskich we współpracy z policją. Patronat sprawuje MSWiA i Federacja Konsumentów.

d184slp

Jak wskazuje koordynator kampanii Grzegorz Kondek, łączna kwota prób wyłudzeń kredytów w pierwszym kwartale wyniosła wprawdzie aż 63 mln zł, ale i tak było to znacznie mniej, niż wcześniej. Średnia kwartalna z ostatnich dziesięciu lat to niemal 100 mln zł.

"Łącznie od 2008 r., kiedy to rozpoczęte zostały dokładne badania w tym zakresie, udaremniono już 81,1 tys. prób wyłudzeń kredytów na łączną kwotę 4,5 mld złotych" - wskazuje Kondek.

InfoDOK
Źródło: InfoDOK

Co robić w przypadku utraty dokumentów?

  • Zastrzec w banku. Wystarczy zgłosić dokument w jednym banku, aby dane automatycznie przekazano do Centralnej Bazy Danych, a następnie rozesłano do wszystkich banków, operatorów telefonii komórkowych oraz tysięcy innych firm i instytucji korzystających z Systemu Dokumenty Zastrzeżone.
  • Zgłosić się do najbliższej jednostki policji. Warunek? Dokument został skradziony, a nie zagubiony.
  • Zawiadomić gminę lub placówkę konsularną w celu wyrobienia nowego dokumentu.
d184slp

Warto pamiętać, że dokumenty można zastrzegać nie tylko osobiście. Większość banków przyjmuje zgłoszenia telefonicznie, a część wprowadziła taką funkcję również do bankowości elektronicznej.

Jeżeli ktoś spróbuje posłużyć się zastrzeżonym dokumentem, operacja zostanie zablokowana, a do wyjaśnienia sprawy wzywana jest policja.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d184slp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d184slp