Trwa ładowanie...

Dron na smog. Specjalny statek sprawdza, czym palą poznaniacy

Kupione w ramach budżetu obywatelskiego urządzenie będzie sprawdzać skład dymu z kominów. Za zanieczyszczanie środowiska posypią się kary.
Share
W ramach jednego z projektów Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego zakupiono drona, który będzie sprawdzał skład dymu z kominów.
W ramach jednego z projektów Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego zakupiono drona, który będzie sprawdzał skład dymu z kominów.Źródło: East News, Fot: Tomasz Kawka
d4n2yua

Dron ma specjalny czujnik, dzięki któremu wykrywa związki chemiczne mogące wskazywać na spalanie odpadów, np. chlorowodór, formaldehyd, lotne związki organiczne czy pyły zawieszone.

Czytaj: Smog jednak można pokonać. Wiadomo już jak, ale rządzącym brakuje konsekwencji

Jeśli urządzenie wykryje takie substancje, wówczas straż miejska skontroluje posesję i oceni, czym opalany jest budynek.
Kara za zanieczyszczanie powietrza może sięgnąć 500 złotych. Jeśli właściciel budynku nie przyjmie grzywny, wówczas sprawa kierowana będzie do sądu rejonowego.

d4n2yua

Dowiedz się: Smog. Pełnomocnik premiera: "byłem na Młodzieżowym Strajku Klimatycznym"

- Projekt, który od kilku dni de facto funkcjonuje, pozwolił już na wystawienie kilku mandatów i ci, którzy wykorzystali do palenia plastik, starą odzież, zapłacili po kilkaset złotych, i sądzę, że już drugi raz tego nie będą robić - skomentował Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Do tej pory sprawdzono ok. 8,6 tysiąca domów. 23 budynki zostały poddane szczegółowej kontroli, a właścicieli 6 z nich obłożono karą.

Obejrzyj: Jerzy Stuhr wygrał proces o smog. Minister: to chęć zaistnienia

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4n2yua

Podziel się opinią

Share
d4n2yua
d4n2yua