Trwa ładowanie...
d3dbax6

Duże przedsiębiorstwa będą mogły liczyć na pieniądze z UE na badania

Duże przedsiębiorstwa będą mogły ubiegać się w nowej perspektywie o unijne pieniądze na badania i rozwój. Preferowane mają być jednak te, które będą współpracować z małymi i średnimi firmami, organizacjami pozarządowymi lub nauką.

d3dbax6
d3dbax6

O środki na badania i rozwój przedsiębiorcy będą mogli ubiegać się z programu "Inteligentny Rozwój", na który trafi ok. 8,6 mld euro.

Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju nie ma jeszcze uwag Komisji Europejskiej do tego programu. "Spodziewamy się je otrzymać w połowie czerwca. W naszym interesie jest jak najszybciej zakończyć negocjacje w tej sprawie, ale ruch jest w tej chwili po stronie Komisji" - podkreśliła w rozmowie z PAP wiceminister infrastruktury i rozwoju Iwona Wendel.

Pytana, kiedy przedsiębiorcy mogą spodziewać się pierwszych konkursów w ramach programu "Inteligentny Rozwój", odparła: "Pierwsze nabory chcielibyśmy uruchomić jeszcze w tym roku. Pewne przygotowania do założeń konkursów możemy prowadzić równolegle z negocjacjami, których zakończenie planowane jest w lipcu". Zastrzegła jednak, że termin ten może się zmienić, bo wiele zależy od charakteru uwag KE do projektu programu.

Wiceminister infrastruktury i rozwoju pytana, czy możliwe są zmiany w programie, odparła: "Jesteśmy w stałym kontakcie z Komisją, ale pełną wiedzę będziemy mieli dopiero, gdy oficjalnie otrzymamy jej uwagi".

d3dbax6

Oceniła, że trzeba doprecyzować, które projekty z zakresu badań i rozwoju powinny być finansowane z pieniędzy unijnych. "W żadnym unijnym dokumencie zakres wsparcia nie jest precyzyjnie zdefiniowany. W rozporządzeniach na nową perspektywę znajdują się jedynie obszary, w które można inwestować unijne fundusze" - wyjaśniła.

Dlatego - jak mówiła - resort na razie nie ujawnia zbyt wielu szczegółów ws. rodzajów wsparcia w ramach programu "Inteligentny Rozwój". "Ich zakres może się zmienić w trakcie rokowań z Komisją. Nie chcemy wprowadzać potencjalnych beneficjentów w błąd, przekazując informacje, które nie są jeszcze uzgodnione" - podkreśliła.

Wendel zapewniła, że MIR chce wspierać inwestycje dużych przedsiębiorstw. "To one są liderami innowacji, odpowiadają za największą część nakładów prywatnych na badania i rozwój w Polsce. Komisja naciska jednak na wprowadzanie pewnych ograniczeń w tym zakresie" - zaznaczyła.

Wiceminister zauważyła, że w Polsce, podobnie zresztą jak i w innych krajach UE, projekty badawczo-rozwojowe realizują przede wszystkim duże przedsiębiorstwa, bo one dysponują największymi zasobami finansowymi, materialnymi i kadrowymi.

d3dbax6

"Małe i średnie przedsiębiorstwa także ponoszą wydatki na badania i rozwój, ale nie w takiej skali jak duże. Dlatego też nie chcieliśmy ograniczać funduszy na badania i rozwój do żadnej kategorii beneficjentów. Tymczasem w trakcie negocjacji Umowy Partnerstwa Komisja Europejska postulowała koncentrację tego typu wsparcia na projektach firm małych i średnich" - wyjaśniła.

Ostatecznie - jak tłumaczyła - w Umowie Partnerstwa resort uzgodnił z KE rozwiązanie, które wychodzi naprzeciw oczekiwaniom obu stron. "Duże przedsiębiorstwa skorzystają z funduszy na B+R, ale preferencje otrzymają te, które będą współpracować z małymi i średnimi firmami, organizacjami pozarządowymi lub jednostkami naukowymi. Jest to pewien kompromis między stanowiskiem Komisji a naszymi krajowymi potrzebami" - podkreśliła.

Dorota Zawiślińska

d3dbax6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3dbax6