Trwa ładowanie...
pozew zbiorowy
05-08-2012 18:48

Duży zarobek? Najpierw sprawdź firmę inwestycyjną

Kiedy mamy pieniądze, chcemy mieć jeszcze więcej - często nie licząc się z prawami rynku. W ostatnich dniach ogromne stresy przeżywają klienci Amber Gold, którzy zainwestowali tu pieniądze - a w piątek zastali zamknięte drzwi biur firmy. Zaskoczeni kłopotami firmy klienci żałują, że nie sprawdzili jej, zanim zainwestowali kilka tysięcy złotych.

Duży zarobek? Najpierw sprawdź firmę inwestycyjnąFot: PAP/Adam Warżawa
d1rh6u2
d1rh6u2

Kiedy mamy pieniądze, chcemy mieć jeszcze więcej - często nie licząc się z prawami rynku. W ostatnich dniach ogromne stresy przeżywają klienci Amber Gold, którzy zainwestowali tu pieniądze - a w piątek zastali zamknięte drzwi biur firmy. Jak mówią inwestujący w Amber Gold - skusiły ich perspektywy dużych, kilkunastoprocentowych zysków i zapewnienia, że nie można na tym stracić, bo zyski są inwestowane w złoto. Zaskoczeni kłopotami firmy klienci żałują, że nie sprawdzili jej, zanim zainwestowali kilka tysięcy złotych.

Klienci nie zamierzają jednak biernie czekać. Już blisko 300 osób jest gotowych złożyć pozew zbiorowy przeciwko firmie Amber Gold. Zebrali się na stronie www.wspolnypozew.com.

Jak można sprawdzić firmę, poprzez którą się inwestuje?
Pierwszym miejscem, do którego powinni zaglądać przyszli inwestorzy, jest rejestr ostrzeżeń publicznych Komisji Nadzoru Finansowego - mówi przedstawiciel KNF. Łukasz Dajnowicz wyjaśnił, że są firmy budzące wątpliwości, czy nie prowadzą działalności bankowej bez licencji, a grozi to odpowiedzialnością karną. Obecnie w rejestrze ostrzeżeń publicznych KNF figuruje 16 podmiotów, w tym Amber Gold. Powierzanie pieniędzy takim podmiotom jest ryzykowne.

Jak podkreśla Łukasz Dajnowicz, jest istotna różnica między bankiem a instytucją, która przyjmuje depozyty, ale bankiem nie jest. Te ostatnie firmy nie są nadzorowane przez KNF, nie mają wymogów kapitałowych, są mniej przejrzyste, nie można ich kontrolować ani analizować ich sytuacji finansowej. A przede wszystkim ich depozyty nie są gwarantowane przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny.

d1rh6u2

Warto też zastanowić się, czy wiarygodne są obietnice wysokiego zysku z odsetek - zaleca Łukasz Dajnowicz. Wyższy możliwy zysk to jest również wyższe ryzyko. Nie ma czegoś takiego jak zysk wysokości kilkunastu czy kilkudziesięciu procent bez ryzyka. Wystarczy porównać oferowane stawki ze średnim oprocentowaniem obligacji czy lokat bankowych. Już sama wysoka stawka oprocentowania powinna budzić nasze wątpliwości, to powinien być sygnał ostrzegawczy - powiedział Łukasz Dajnowicz.

W piątek prezes spółki Amber Gold poinformował, że firma nie może wypłacić pieniędzy swoim klientom z powodów technicznych. Komisja Nadzoru Finansowego od 2009 roku ostrzegała w swoim rejestrze przed inwestowaniem za pośrednictwem spółki Amber Gold. KNF w sprawie Amber Gold w 2009 roku zawiadomiła też prokuraturę o swoich wątpliwościach, czy działalność prowadzona przez firmę jest zgodna z prawem.

d1rh6u2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1rh6u2