Trwa ładowanie...

Dwa ostatnie miesiące na skorzystanie z rządowej pomocy. Miliard złotych do wydania

Tylko do końca września 2022 roku można wykorzystać bon turystyczny. Tymczasem, jak podaje ZUS, wciąż około 750 tysięcy bonów nie zostało aktywowanych. 500 zł, które jednorazowo przysługuje na każde dziecko, można wykorzystać nie tylko płacąc za usługi hotelarskie, ale też za wszelkiego rodzaju imprezy turystyczne w Polsce.

Dwa ostatnie miesiące na skorzystanie z rządowej pomocy. Miliard złotych do wydaniaDwa ostatnie miesiące na skorzystanie z rządowej pomocy. Miliard złotych do wydaniaŹródło: WP
d3p4w7s
d3p4w7s

1 sierpnia minęły dwa lata od uruchomienia Polskiego Bonu Turystycznego. Świadczenie to zostało wprowadzone w czasie pandemicznego kryzysu i miało z jednej strony poprawić sytuację polskiej branży turystycznej, a z drugiej - ulżyć nieco Polakom, chcącym wyjechać na urlop. Program jest realizowany przez ZUS i Polską Organizację Turystyczną i można z niego skorzystać do końca września tego roku.

Ponad miliard złotych do wykorzystania

ZUS poinformował we wtorek, że dotychczas rodzice i opiekunowie aktywowali blisko 3,5 miliona bonów, a kwota zrealizowanych płatności bonem z wykorzystaniem bonów sięga 2,4 mld zł. Wciąż jednak ok. 750 tys. bonów pozostaje nieaktywnych, a część aktywowanych nie została w pełni zrealizowana.

Zakład podkreśla też, że do wykorzystania w programie wciąż jest łącznie ponad miliard złotych. Wartość nieaktywnych bonów przekracza 500 mln zł, a niezrealizowanych aktywnych – 600 mln zł. Prezes ZUS Gertruda Uścińska podkreśla, że sama usługa może się odbyć później niż 30 września, jednak płatność za nią musi być zrealizowana do końca września.

d3p4w7s

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Turyści z Niemiec omijają polskie morze? "To antywypoczynkowa narracja"

Płatność bonami przyjmuje około 28 tys. podmiotów w Polsce. Z wykorzystaniem tego świadczenia można zapłacić m.in. za pobyt w hotelu, pensjonacie czy w gospodarstwie agroturystycznym. W grę wchodzi też opłacenie zorganizowanego wypoczynku, takiego jak wyjazd dziecka na kolonię, obóz czy zieloną szkołę, a także na jednodniową wycieczkę bez noclegu, o ile obejmuje ona dwie usługi, na przykład transport i zwiedzanie.

Jak skorzystać z bonu turystycznego

W ramach bonu rodzice lub opiekunowie dostają 500 zł na jedno dziecko, a w przypadku dziecka z niepełnosprawnością - dodatkowe 500 zł. Pieniądze przysługują rodzicom, którzy mieli prawo do świadczenia wychowawczego Rodzina 500 Plus w momencie wejścia w życie przepisów o bonie, a także jeśli nabyli do niego prawo między 19 lipca 2020 r. a 31 grudnia 2021 r.

d3p4w7s

Niektórzy rodzice mogą skorzystać z bonu turystycznego, nawet jeśli złożyli wniosek o 500+ w 2022 r. Dotyczy to rodziców dzieci urodzonych w ubiegłym roku między 1 października a 31 grudnia, którzy wniosek o 500+ złożyli w ciągu trzech miesięcy od dnia narodzin pociechy. Bonem nie są już jednak objęte dzieci urodzone w 2022 r.

Aktywacja świadczenia odbywa się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Po zalogowaniu na swoim koncie rodzic musi uzupełnić swoje dane kontaktowe, a następnie aktywować bon, otrzymując unikatowy 16-znakowy kod. Podczas płatności bonem w miejscu, które go honoruje, należy podać ten kod obsłudze, a następnie potwierdzić transakcję sześciocyfrowym kodem otrzymanym chwilę później w wiadomości SMS.

Gdy po zalogowaniu na PUE ZUS nie jest widoczna zakładka Polski Bon Turystyczny, należy złożyć do Polskiej Organizacji Turystycznej wniosek o ustalenie prawa do bonu, którego wzór dostępny jest na stronie internetowej: https://bonturystyczny.polska.travel/.

W lipcu wiceminister sportu i turystyki Andrzej Gut-Mostowy przyznawał, że po wygaśnięciu programu na kolejny bon turystyczny raczej nie ma co liczyć.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3p4w7s
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3p4w7s