Dynamika PKB w IV kw. utrzyma się powyżej 3,5 proc. - PKPP Lewiatan

2.12.Warszawa (PAP) - Indeks Biznesu PKPP Lewiatan w listopadzie
stracił kolejne dwa punkty w notowaniu kwartalnym i jeden punkt w
notowaniu rocznym. Jednak dzięki dobrym...

2.12.Warszawa (PAP) - Indeks Biznesu PKPP Lewiatan w listopadzie stracił kolejne dwa punkty w notowaniu kwartalnym i jeden punkt w notowaniu rocznym. Jednak dzięki dobrym fundamentom makroekonomicznym polskiej gospodarki indeks kwartalny utrzymuje się powyżej 50 pkt., co oznacza, że oczekuje się utrzymania dynamiki PKB w ostatnim kwartale powyżej 3,5 proc. - podał PKPP Lewiatan opracowujący badania koniunktury.

"Indeks Biznesu PKPP Lewiatan w listopadzie stracił kolejne dwa punkty w notowaniu kwartalnym i jeden punkt w notowaniu rocznym, przyjmując odpowiednio wartości 56 i 60 pkt. W sumie w ciągu ostatnich trzech miesięcy indeks kwartalny obniżył się o 14, a indeks roczny o 7 punktów w stosunku do dobrych notowań utrzymujących się stabilnie do końca sierpnia" - napisano.

"Tymczasem mimo dramatycznego spadku indeks kwartalny utrzymuje się powyżej 50 pkt., czyli oczekuje się utrzymania dynamiki PKB w ostatnim kwartale powyżej 3,5 proc." - dodano.

Eksperci PKPP Lewiatan zwracają uwagę, że wstrząs w finansach światowych zaczyna być coraz mocniej odczuwalny również w Polsce.

"Wrześniowy wstrząs w finansach globalnych wywołany serią upadków wielkich instytucji zaczyna być coraz mocniej odczuwalny również na tzw. rynkach wschodzących, do których się zaliczamy. Pierwsze efekty pojawiły się w postaci załamania płynności rynku międzybankowego i restrykcji kredytowych, rosnących zapasów w przedsiębiorstwach i gwałtownego spadku dynamiki produkcji sprzedanej przemysłu" - napisano.

Jak wynika z raportu, już w III kwartale doszło do załamania nakładów inwestycyjnych, a ostatnio także dynamiki sprzedaży detalicznej.

"Gdyby nie mocne dotąd fundamenty makroekonomiczne, malejąca inflacja, niski deficyt budżetowy, spadające bezrobocie i właściwie nie taki zły eksport, jak się wcześniej spodziewano, groziłoby nam znacznie silniejsze spowolnienie" - napisano.

Indeks Biznesu Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych jest wskaźnikiem koniunktury gospodarczej w kraju, obliczanym i publikowanym miesięcznie od początku 2003 r. Liczony jest w skali 100-punktowej, w której 50 odpowiada prognozie wzrostu gospodarczego w granicach 3,5 proc. PKB rocznie.(PAP)

jba/ gor/

Źródło artykułu:PAP
finanseyypkpp

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)