Trwa ładowanie...
żłobek
24-06-2011 08:23

Dyrektor żłobka zarobi 1,7 tys. zł

Ustalając minimalne wynagrodzenie zasadnicze pracowników żłobków, rząd zakłada, że gminy stawki te podniosą.

Dyrektor żłobka zarobi 1,7 tys. złŹródło: AFP
d298rh0
d298rh0

Ustawa o opiece nad dziećmi w wieku do lat trzech spowodowała, że żłobki prowadzone w formie zakładów opieki zdrowotnej stały się jednostkami organizacyjnymi gmin, a ich pracownicy – pracownikami samorządowymi. Konieczne stało się więc uzupełnienie rozporządzenia z 18 marca 2009 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych o nowe stanowiska.

Stosowny projekt opracowało Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Uzupełnia on załącznik nr 3 do rozporządzenia z 18 marca 2009 r. o część XXV „Żłobki i kluby dziecięce“. Dodana tabela określa poziom zaszeregowania i wymagania kwalifikacyjne, jakim muszą odpowiadać osoby zatrudnione w gminnym żłobku (klubie dziecięcym) na stanowisku kierowniczym oraz pracujące na stanowiskach pomocniczych i obsługi.

Wykształcenie pracowników żłobków określają generalnie przepisy odrębne. Wyjątkiem są stanowiska terapeuty zajęciowego, fizjoterapeuty i dietetyka oraz starszego terapeuty zajęciowego, fizjoterapeuty i dietetyka. Osoby zatrudnione na nich muszą się legitymować co najmniej średnim wykształceniem.

Jeżeli zaś chodzi o płace minimalne, to dla dyrektora zespołu żłobków przewidziano XIX kategorię zaszeregowania. Dyrektor żłobka otrzyma natomiast wynagrodzenie według kategorii

d298rh0

XVIII. Minimalne miesięczne poziomy wynagrodzenia zasadniczego pracowników zatrudnionych na stanowiskach pomocniczych i obsługi zaliczono odpowiednio do V, VI i VIII kategorii zaszeregowania.

Minister Jolanta Fedak wyjaśnia, że stawki na poziomie przewidzianym w rozporządzeniu z 8 czerwca 1999 r. w sprawie zasad wynagradzania pracowników publicznych zakładów opieki zdrowotnej (DzU nr 52, poz. 543 ze zm.) zostały ustalone zgodnie z sugestią Ministerstwa Finansów. Jednocześnie nie ma przeszkód, aby gminy określiły składniki wynagrodzenia na wyższym poziomie.

d298rh0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d298rh0