Trwa ładowanie...

Dzień Dziecka 2020. Zabawki wzięte pod lupę Inspekcji Handlowej i UOKiK-u

Dzień Dziecka 2020 stanowi dobrą okazję do nagłośnienia problemu wadliwych zabawek dostępnych na polskim rynku. Gadżety dla najmłodszych zostały wzięte pod lupę Inspekcji Handlowej i UOKiK-u. Opublikowano również film, w którym ukazuje się, w jaki sposób instytucje poddają zabawki testom laboratoryjnym.

Share
Dzień Dziecka 2020. Zabawki wzięte pod lupę Inspekcji Handlowej i UOKiK-uŹródło: Pixabay
dt6xoqy

Dzień Dziecka 2020 okazją do kolejnych kontroli

Jak informuje w Dzień Dziecka Inspekcja Handlowa, w zeszłym roku pracownicy instytucji skontrolowali blisko 2,6 tys. zabawek, stwierdzając nieprawidłowości w 0,7 tys. z nich. UOKiK wykazał natomiast, że na 0,5 tys. zabawek poddanych badaniom laboratoryjnym w co trzeciej stwierdzono nieprawidłowości dyskwalifikujące z rynku.

Czytaj też: <a href="https://www.money.pl/gospodarka/odmrazanie-gospodarki-otwarcie-silowni-na-jakich-zasadach-6514908298573441a.html" target="_blank">Odmrażanie gospodarki. Otwarcie siłowni na jakich zasadach?</a>

- Bezpieczeństwo najmłodszych konsumentów jest dla nas priorytetem. Zabawki kontrolujemy przez cały rok – czynności te wykonują inspektorzy Inspekcji Handlowej oraz pracownicy laboratoriów UOKiK. Co roku oceniamy jakość i bezpieczeństwo kilku tysięcy zabawek - czytamy w komunikacie UOKiK z 1 czerwca (Dzień Dziecka 2020).

Dzień Dziecka 2020. Działania UOKiK i IH a bezpieczeństwo najmłodszych

UOKiK przywołuje przy okazji statystykę, według której w zeszłym roku inspektorzy IH przebadali 2636 zabawek, z których zakwestionowali 703 (26,7 proc.). Najwięcej nieprawidłowości dotyczyło spraw formalnych.

Obejrzyj: Ulga termomodernizacyjna. Można odliczyć w PIT do 53 tys. zł

Właśnie w Dzień Dziecka UOKiK i IH starają się poszerzyć wiedzę społeczeństwa w zakresie bezpieczeństwa najmłodszych konsumentów. Jak podkreślają przedstawiciele instytucji, żaden z rodziców nie jest w stanie rozpoznać ile np. jest ftalanów w plastikowej lalce, które dodawane są po to, aby zmiękczyć plastik. Zbyt duża ilość substancji może bowiem odbić się negatywnie na zdrowiu dziecka.

- Dlatego w specjalnych badaniach sprawdzamy, czy zabawki nie zawierają różnych niebezpiecznych substancji - czytamy dalej.

dt6xoqy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dt6xoqy
dt6xoqy