Trwa ładowanie...
d97bvh1

Dzień Otwartych Drzwi w MSZ (komunikat)

...
Share
d97bvh1

15.11. Warszawa - MSZ informuje:

Ministerstwo Spraw Zagranicznych serdecznie zaprasza wszystkich chętnych do udziału w obchodach Dnia Służby Zagranicznej - święta polskiej dyplomacji ustanowionego w ubiegłym roku decyzją ministra SZ, jako wyraz uznania osiągnięć ostatniego dwudziestolecia i roli dyplomacji w budowaniu pozycji Polski na arenie międzynarodowej.

W ramach obchodów, 20 listopada zapraszamy na Dzień Otwartych Drzwi w al. Szucha 21 i 23 oraz w Pałacyku MSZ na Foksal 6. Bezpłatne bilety wstępu można otrzymać w gmachu MSZ (al. Szucha 21) lub rejestrując się na stronie internetowej: www.msz.gov.pl

d97bvh1

Dla zwiedzających przygotowano szereg atrakcji. W tym roku tematem przewodnim obchodów będzie praca polskich służb konsularnych. Chcielibyśmy "od kuchni" przybliżyć działania MSZ, które może wydają się mniej widowiskowe, ale których znaczenie jest nieocenione, zwłaszcza z perspektywy polskich obywateli przebywających poza granicami kraju.

Wizyta w gmachu MSZ w al. Szucha to okazja, aby obejrzeć specjalnie przygotowaną na tę okazję wystawę poświeconą tradycji polskiej służby konsularnej i jej znaczeniu w okresie drugiej wojny światowej. Zaprezentowane zostaną również najciekawsze i najbardziej nietypowe aspekty współczesnych działań służby konsularnej.

Wystawę uatrakcyjnią unikalne rekwizyty, m.in. słynna maszyna szyfrująca Enigma oraz w pełni sprawna radiostacja zrzutowa AP5 używana podczas II wojny światowej przez polskie służby konsularne oraz Cichociemnych. Zaprezentowane zostaną ekspozycje poświęcone m.in. historii polskiego paszportu. Zwiedzający będą mogli obejrzeć również oryginalne umowy konsularne z czasów przedwojennych i współczesne. Mamy nadzieję, że spore zainteresowanie wzbudzi rekonstrukcja stanowiska konsularnego stylizowanego na lata 30.

Zaprezentujemy również system "Wirtualny Konsulat", umożliwiający wydruk wiz i paszportów biometrycznych. Osoby, które zechcą zapoznać się z nowym systemem identyfikacji biometrycznej, prezentowanym przez Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych, otrzymają certyfikat uczestnictwa w "Dniach Służby Zagranicznej 2010" zawierający ich dane biometryczne, takie jak zdjęcie siatkówki oka czy odcisk palca.

d97bvh1

Nasz partner Służba Celna przedstawi nowoczesny "Samochód Laboratorium", Straż Graniczna zaś zaprezentuje m.in. dwa oznakowane pojazdy służbowe, walizkę technika kryminalistyki i mikroskop stereoskopowy. Na wystawie Biura Ochrony Rządu znajdą się m.in. uzbrojenie i wyposażenie funkcjonariuszy odpowiedzialnych za ochronę najważniejszych osób w państwie.

Specjalna ekspozycja zostanie również poświęcona procesom modernizacji podjętym w MSZ w związku ze zbliżającą się prezydencją w Radzie Unii Europejskiej.

Zachęcamy również do odwiedzenia Pałacyku Przeździeckich na ul. Foksal 6, gdzie doświadczeni praktycy z Protokołu Dyplomatycznego poprowadzą wykłady z m.in. savoir-vivre'u. Odpowiednie dobieranie stroju, zachowanie podczas oficjalnych uroczystości, przywileje dyplomaty, sposoby zapraszania gości, nakrycie i podawanie do stołu, techniki jedzenia "trudnych potraw" - to tylko niektóre z różnorodnych tematów, jakie omówią specjaliści Protokołu Dyplomatycznego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ aja/

d97bvh1

Podziel się opinią

Share
d97bvh1
d97bvh1