Dzierżawa ziemi z ANR coraz droższa

Dzierżawienie ziemi od Agencji Nieruchomości Rolnych staje się coraz droższe. W umowach podpisanych w drugim kwartale tego roku dzierżawcy płacili czynsz średnio 2,5-krotnie wyższy niż osoby, które wydzierżawiły grunty w poprzednich latach.

Dzierżawa ziemi z ANR coraz droższa
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

Rolnicy zawierając umowy dzierżawy w II kwartale br. zgadzali się na płacenie czynszu za korzystanie z ziemi średnio w wysokości równowartości 7,6 dt (decytony) pszenicy za hektar, czyli 365 zł rocznie. W porównaniu do II kwartału 2009 r. czynsz wzrósł o 19 proc. Średni czynsz dla wszystkich trwających umów dzierżawy wynosi natomiast równowartość 3 dt pszenicy za 1 hektar - poinformował Michał Koczalski z biura prasowego ANR.

Wysokość czynszu dzierżawnego ustalana jest na podstawie ceny pszenicy podawanej przez GUS. W I półroczu br. wynosiła ona 48,03 zł za 100 kg (dt).

Najwięcej za dzierżawienie państwowej ziemi płacą rolnicy z w województwa warmińsko-mazurskiego (11,3 dt/ha), śląskiego (11,2 dt/ha) i wielkopolskiego (10,7 dt/ha), a najmniej w województwie świętokrzyskim (1,3 dt/ha).

Jak wyjaśnił Koczalski, wysokość czynszu jest ustalana między ANR a potencjalnym dzierżawcą, rolnicy decydując się na płacenie wysokich kwot za użytkowanie ziemi prawdopodobnie liczą na uzyskanie wysokich dochodów.

W II kwartale br. Agencja wydzierżawiła nieruchomości o powierzchni 8529 ha, podpisując 488 umów. Łącznie w ciągu I półrocza 2010 r. było to 11 tys. 358 ha.

Jak informuje Agencja, systematycznie zmniejsza się powierzchnia gruntów będących w dzierżawie. Najwięcej państwowej ziemi było dzierżawione w 1996 r. (2,9 mln ha). Obecnie w użytkowaniu rolników jest 1,65 mln ha. Głównie są to grunty znajdujące się w województwach Polski zachodniej i północnej. ANR dysponuje ziemią należącą do dawnych Państwowych Gospodarstw Rolnych, które zostały zlikwidowane w 1991 r.

Źródło artykułu:PAP
anrdzierżawapodwyżka

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)