Trwa ładowanie...
d45n00x

EBC będzie kontynuował awaryjne zasilanie banków na Cyprze

25.03. Frankfurt (PAP/AP,Reuters) - Europejski Bank Centralny poinformował w poniedziałek, że po zawarciu porozumienia między Nikozją a jej zagranicznymi kredytodawcami udostępni...

Share
d45n00x

25.03. Frankfurt (PAP/AP,Reuters) - Europejski Bank Centralny poinformował w poniedziałek, że po zawarciu porozumienia między Nikozją a jej zagranicznymi kredytodawcami udostępni ponownie awaryjne finansowanie dla cypryjskich banków.

Ministrowie finansów strefy euro uzgodnili w nocy z niedzieli na poniedziałek w Brukseli warunki programu pomocy dla Cypru. EBC ubiegłym tygodniu ostrzegł, że jeśli do poniedziałku nie powstanie wiarygodny plan ratowania sektora bankowego na Cyprze, to "zakręci kurek" z pieniędzmi dla banku centralnego wyspy, który zapewniał płynność najbardziej zagrożonym instytucjom finansowym.

Podpisanie porozumienia pozwoliło na uruchomienie linii finansowej EBC dla Cypru, lecz zarząd Banku ostrzegł, że "będzie bacznie monitorował sytuację na wyspie".

d45n00x

Awaryjne zapewnianie płynności zagrożonym instytucjom finansowym przez bank centralny Cypru jest teraz najważniejszą metodą wspierania banków, ponieważ nie sposób przewidzieć, jakie straty poniosą one, gdy klienci zaczną wycofywać swe lokaty - wyjaśnia AP.

EBC poinformował w komunikacie, że "postanowił nie sprzeciwiać się" dalszemu dofinansowywaniu cypryjskich instytucji finansowych przez bank centralny wyspy.

Cypr otrzyma pomoc finansową od strefy euro i Międzynarodowego Funduszu Walutowego w wys. 10 mld euro na ratowanie swojego sektora bankowego przed załamaniem, a w zamian ma przeprowadzić restrukturyzację sektora bankowego oraz konsolidację finansów, reformy strukturalne i prywatyzację.(PAP)

fit/ mc/ ana/

d45n00x

Podziel się opinią

Share
d45n00x
d45n00x