Trwa ładowanie...
d4jo3c9

EBC oczekuje szybszego wzrostu PKB, zamierza utrzymywać stopy na niskich poziomach - Draghi

06.03. Frankfurt (PAP/int.) - Europejski Bank Centralny zamierza utrzymywać stopy procentowe w strefie euro na obecnych niskich poziomach przez "wydłużony okres czasu", aby...

d4jo3c9
d4jo3c9

06.03. Frankfurt (PAP/int.) - Europejski Bank Centralny zamierza utrzymywać stopy procentowe w strefie euro na obecnych niskich poziomach przez "wydłużony okres czasu", aby wspierać ożywienie gospodarcze - poinformował prezes Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghi. Draghi poinformował o podniesieniu prognozy wzrostu PKB w strefie euro w 2014 r.

Rada Prezesów EBC "wciąż oczekuje, że podstawowa stopa proc. w strefie euro będzie pozostawała na obecnym lub niższym poziomie przez wydłużony okres czasu" - powiedział Mario Draghi na konferencji prasowej po zakończeniu czwartkowego posiedzenia EBC.

"Dane napływające ostatnim czasie w pełni uzasadniają słuszność naszej decyzji, aby utrzymywać wysoki poziom akomodacji monetarnej tak długo jak to konieczne" - dodał prezes EBC.

Rada Prezesów EBC pozostawiła podstawowe stopy procentowe bez zmian w czwartek. Benchmarkowa stopa procentowa kredytu refinansowego wynosi 0,25 proc. EBC obniżył stopę kredytu refinansowego o 25 pkt. bazowych w listopadzie. Stopa oprocentowania depozytów wynosi 0,0 proc. Analitycy spodziewali się, że EBC utrzyma stopy procentowe na niezmienionym poziomie.

d4jo3c9

EBC podniósł prognozę dynamiki PKB w strefie euro. W tym roku EBC spodziewa się wzrostu PKB o 1,2 proc. wobec wzrostu o 1,1 proc. zakładanego w poprzedniej prognozie, opracowanej pod koniec ubiegłego roku. W latach 2015 i 2016 EBC prognozuje wzrost w strefie euro o odpowiednio 1,5 proc. i 1,8 proc.

Prognoza EBC zakłada inflację w tym roku na poziomie 1 proc. Wcześniej EBC szacował inflację w tym roku na poziomie 1,1 proc. Inflacja w strefie euro ma przyśpieszyć do 1,3 proc. w 2015 r. oraz 1,5 proc. w 2016 r. - zakłada EBC

Oczekiwania inflacyjne w strefie euro, w okresie średnim do długiego, są mocno zakotwiczone na poziomach zgodnych z celem EBC, zakładającym utrzymywanie stopy blisko, ale poniżej poziomu 2 proc. - powiedział Draghi.

"Ożywienie w gospodarce strefy euro będzie kontynuowane jednak w wolnym tempie" - powiedział Draghi.

Prezes EBC powiedział jednocześnie, że wciąż istnieje ryzyko pogorszenia się sytuacji w gospodarce strefy euro. (PAP)

wst/ ana/

d4jo3c9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4jo3c9