Trwa ładowanie...
d2plzoa

EBC wzmocnił zobowiązanie do utrzymania stóp proc. na niskim poziomie - Draghi

09.01. Frankfurt (PAP/int.) - EBC wzmocnił swoje zobowiązanie do utrzymania stóp procentowych na niskim poziomie, by wspomóc gospodarkę strefy euro - poinformował prezes...

d2plzoa
d2plzoa

09.01. Frankfurt (PAP/int.) - EBC wzmocnił swoje zobowiązanie do utrzymania stóp procentowych na niskim poziomie, by wspomóc gospodarkę strefy euro - poinformował prezes Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghi. Draghi poinformował o gotowości EBC do działania i kolejnych obniżek w razie zacieśnienia warunków na krótkoterminowym rynku pieniężnym lub w razie pogorszenia perspektyw inflacji.

Prezes EBC poinformował, że strefa euro może stać przed wydłużonym okresem niskiej inflacji, a EBC spodziewa się, że stopy procentowe pozostaną niskie przez wydłużony okres. W ocenie Draghiego EBC w czwartek wzmocnił zapowiedź utrzymania stóp na niskim poziomie.

"Użyliśmy mocniejszych słów, by wskazać na siłę naszego zobowiązania. Powtórzyliśmy, że jesteśmy gotowi do działania, jeśli zajdzie potrzeba" - powiedział w czwartek Draghi.

W jego ocenie dwa czynniki mogą skłonić EBC do dalszych obniżek stóp.

d2plzoa

"Pierwszy to nieuzasadnione zacieśnienie warunków na krótkoterminowym rynku pieniężnym, a drugi to pogorszenie naszych średnioterminowych perspektyw inflacji" - powiedział prezes EBC.

"Właśnie do tego odnosi się nasz mocniejszy przekaz" - dodał.

Jego zdaniem ryzyka dla prognoz nadal wskazują na możliwość niższego wzrostu w strefie euro, a ryzyka dla inflacji są zrównoważone.

Prezes EBC podkreślił, że bank jest gotów użyć wszelkich instrumentów dozwolonych przez traktaty. Draghi zaznaczył, że nie ma sensu spekulować o dalszych decyzjach EBC.

d2plzoa

Ze wstępnych danych Eurostatu wynika, że inflacja HICP w strefie euro w grudniu obniżyła się do 0,8 proc. rdr z 0,9 proc. w listopadzie. W ocenie prezesa EBC obniżenie się inflacji było spodziewane, a odczyt został zaburzony przez dane z Niemiec.

W czwartek Rada Prezesów Europejskiego Banku Centralnego (EBC) zgodnie z oczekiwaniami ekonomistów pozostawiła podstawowe stopy procentowe bez zmian. Benchmarkowa stopa procentowa kredytu refinansowego wynosi 0,25 proc. EBC obniżył stopę kredytu refinansowego o 25 pkt. bazowych w listopadzie. Stopa oprocentowania depozytów wynosi 0,0 proc. (PAP)

fdu/ ana/

d2plzoa
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2plzoa