Eco Baltia planuje uruchomić zakład MBT na Łotwie, planuje akwizycje (opis)
20.06. Warszawa (PAP) - Eco Baltia, łotewska spółka recyklingowa, planuje uruchomienie zakładu MBT na Łotwie. Pozwoli jej to zwiększyć ilość sprzedanego surowca do 96.500 ton w...
20.06. Warszawa (PAP) - Eco Baltia, łotewska spółka recyklingowa, planuje uruchomienie zakładu MBT na Łotwie. Pozwoli jej to zwiększyć ilość sprzedanego surowca do 96.500 ton w 2013 r. i 181.000 ton w 2015 roku. Ponadto spółka rozważa akwizycje podmiotów z branży gospodarowania odpadami w regionie państw bałtyckich - poinformowała spółka w prospekcie emisyjnym.
Oferta publiczna obejmie 12.558.000 akcji spółki, z czego 6.279.000 akcji pochodzi z nowej emisji, a kolejne 6.279.000 akcji zostanie sprzedane przez jednego z akcjonariuszy spółki.
W prospekcie podano, że akcje mogą być oferowane wyłącznie na terytorium Polski, a ich cena będzie określona w PLN.
BIC Securities SIA pełni funkcję Doradcy Finansowego, a Bank Zachodni WBK Doradcy Kapitałowego. Dom Maklerski BZ WBK będzie pełnić rolę Globalnego Koordynatora i Oferującego, a AS SEB Enskilda Agenta Sprzedaży.
Prospekt emisyjny spółki został zatwierdzony na Łotwie i notyfikowany w KNF.
Środki pozyskane z oferty spółka chce przeznaczyć na realizację swojej strategii biznesowej oraz wzmocnienie swojej pozycji na rynku krajów bałtyckich.
Głównym celem strategicznym spółki jest uruchomienie zakładu MBT na Łotwie (zakład mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów - PAP).
"Uruchomienie zakładu MBT pozwoli spółce wprowadzić nowe linie produktowe w segmencie recyklingowym. W realizacji tego celu spółka rozważa dwa scenariusze: budowę lub akwizycję podmiotu zagranicznego i transfer technologii na Łotwę. Uruchomienie zakładu MBT pozwoli zwiększyć wolumen handlowanych odpadów do 96.500 ton w 2013 roku i 181.000 ton w 2015 roku" - napisano w prospekcie.
Eco Baltia planuje również rozwijać portfolio produktowe swoich spółek zależnych PET Baltija oraz Nordic Plast.
"Celem PET Baltija jest uruchomienie produkcji pelletu PET, który może być wykorzystany w segmencie żywnościowym do produkcji opakowań. Pozwoli to PET Baltija zwiększyć ilość sprzedanych produktów do 22.700 ton w 2013 roku oraz 29.000 ton produktów w 2015 roku" - napisano.
Z kolei w spółce Nordic Plast planowane jest uruchomienie drugiej linii produkcyjnej.
"Pozwoli to umożliwić zwiększenie ilości produkowanego pelletu polipropylowego do poziomu 3.700 ton, oznacza to podwojenie obecnych poziomów produkcji" - napisano.
W prospekcie emisyjnym spółka podała, że rozważa akwizycje podmiotów z branży gospodarowania odpadami w regionie państw bałtyckich.
Kolejnym celem spółki jest zwiększenie w kolejnych latach ilości pozyskiwanego surowca.
"Bez uwzględnienia akwizycji, spółka planuje zwiększyć ilość pozyskiwanego surowca do 1.120.000 m sześc. w 2013 roku oraz 1.500.000 m sześc. w 2015 roku" - podano.
W prospekcie napisano, że w średnim terminie spółka nie planuje wypłacać dywidend, a wypracowane zyski chce przeznaczać na inwestycje.
Poniżej przedstawiamy harmonogram oferty publicznej Eco Baltia.
Nie później niż do 27 czerwca zostanie podana cena maksymalna oferowanych akcji. W dniach 27-28 czerwca, przy czym ostatniego dnia do godz. 16.00 będzie miał miejsce proces budowania księgi popytu. Z kolei 29 czerwca do godz. 9.00 do publicznej wiadomości zostanie przekazana wiadomość o przedziale cenowym oraz ostatecznej liczbie akcji oferowanych w poszczególnych transzach.
Od 29 czerwca do 4 lipca będą trwały zapisy w transzy detalicznej oraz instytucjonalnej. Około 5 lipca nastąpi przydział akcji oferowanych, a około 12 lipca nastąpi rozliczenie oferty. Spółka spodziewa się, że około 16 lipca jej akcje zadebiutują na warszawskiej GPW oraz łotewskiej NASDAQ OMX Ryga.
Eco Baltia świadczy usługi w obszarze gospodarowania odpadami. Działalność Grupy obejmuje wszystkie segmenty gospodarki odpadami - od organizacji odzysku odpadów, przez odbiór odpadów, segregację i handel surowcami wtórnymi, po recykling.
W 2011 roku przychody Grupy wyniosły 37,8 mln euro, a zysk netto 4,8 mln euro. 54,5 proc. przychodów generowanych było w segmencie recyklingu, 21,9 proc. w odbiorze odpadów, 15,9 proc. w organizacji odzysku odpadów, a 7,7 proc. w segmencie segregacji i handlu surowcami wtórnymi.(PAP)
kam/ jtt/