Ekonomia na maturze
Jeśli jesteś licealistą, to najprawdopodobniej większość treści z tekstów opublikowanych na tej kolumnie jest dla ciebie niezrozumiała. Nie przejmuj się, jest szansa, że niebawem to, o czym piszą gazety ekonomiczne, będzie dla ciebie bardzo proste. Wszystko za sprawą Komisji Nadzoru Finansowego, która chce wprowadzenia do egzaminu maturalnego przedmiotu podstawy przedsiębiorczości.
_ Przeprowadziliśmy badania w klasach maturalnych kilku liceów. Wynika z nich, że tylko 5 proc. zawartości tekstów finansowych w gazetach jest dla uczniów zrozumiałych _ - twierdzi Stanisław Kluza, szef KNF. _ To przerażające _ - dodaje. Dlatego komisja złożyła w Ministerstwie Edukacji Narodowej projekt wprowadzenia do liceów ogólnokształcących i profilowanych oraz techników przedmiotu podstawy przedsiębiorczości. KNF chce, by był wykładany przynajmniej godzinę w tygodniu. _ Walczymy także o to, aby podstawy przedsiębiorczości trafiły jako jeden z przedmiotów do wyboru na egzamin dojrzałości _ - mówi Stanisław Kluza.
_ W tej chwili maturzyści mogą dodatkowo zdawać np. historię sztuki, muzyki, wiedzę o tańcu, filozofię. Uważamy, że dla wielu uczniów równie potrzebna może być edukacja ekonomiczna, szczególnie dla tych, którzy wybierają kierunki finansowe na studiach wyższych _ - podkreśla.
Zgodnie z planem KNF w ramach podstaw przedsiębiorczości licealiści uczyliby się podstawowych pojęć z bankowości i ekonomii oraz mechanizmów, które mają na nie wpływ, np. co to są stopy procentowe i kiedy następuje ich wzrost lub spadek oraz jaki wpływ mają one na oprocentowanie kredytów i depozytów. Program przewiduje także wykłady z zasad funkcjonowania rynku kapitałowego, czyli mechanizmów rządzących wzrostami i spadkami cen akcji, inwestowaniem w jednostki funduszy inwestycyjnych i wyborem ubezpieczeń.
KNF już kształci nauczycieli, którzy mogliby wykładać wiedzę ekonomiczną. W sumie w 2007 r. przeszkoliła 670 osób. Komisja chciałaby, aby podstawy przedsiębiorczości weszły do programu szkół średnich już w 2009 r. To oznacza, że pierwsi uczniowie mogliby wybrać go na maturze najwcześniej w 2012 roku.
Beata Tomaszkieiwcz
POLSKA Gazeta Krakowska