Trwa ładowanie...

Ekspertka: teraz buduje się taniej, niż rok wcześniej

W I półroczu br. ceny materiałów budowlanych spadły średnio o 1,6 proc. wobec IV kwartału 2012 r. - oceniła w czwartek ekspertka rynku budowlanego Mariola Gala-de Vacqueret. Dodała, że to efekt spadku produkcji montażowo-budowlanej oraz popytu na tym rynku.

Ekspertka: teraz buduje się taniej, niż rok wcześniejŹródło: Thinkstockphotos
d24too1
d24too1

- Od początku roku obserwujemy trend spadkowy cen materiałów budowlanych, stawek robocizny oraz najmu sprzętu budowlanego. To powoduje spadek kosztów w budownictwie mieszkaniowym, jednorodzinnym oraz inżynieryjnym - powiedziała na czwartkowej konferencji prasowej Gala-de Vacqueret, ekspertka Ośrodka Wdrożeń Ekonomiczno-Organizacyjnych Budownictwa Promocja.

Poinformowała, że w pierwszym półroczu br. stawki robocizny dla budownictwa mieszkaniowego były niższe o 1,1 proc. wobec czwartego kwartału 2012 r., a w przypadku budowy dróg i mostów spadły o 1,9 proc. Najem sprzętu budowlanego był tańszy o 0,3 proc.

Gala-de Vacqueret wyjaśniła, że w pierwszym półroczu 2013 r. koszty budowy domów jednorodzinnych, mieszkań wielorodzinnych, a także budynków użyteczności publicznej były odpowiednio niższe o 2,4 proc., 2,1 proc. oraz 2,4 proc. w porównaniu z czwartym kwartałem ub.r.

Jak mówiła, taniej buduje się też drogi, mosty i wiadukty oraz linie elektroenergetyczne - odpowiednio o: 3,4 proc., 3,3 proc. oraz 9,9 proc. - Ten trend spadkowy jeszcze się utrzyma. Przewidujemy, że do końca tego roku koszty budowy będą spadały. Być może w przyszłym roku nastąpi lekkie odbicie - powiedziała. Dodała, że sektor liczy na wzrost produkcji budowlano-montażowej m.in. ze względu na uruchomienie środków z Unii Europejskiej na lata 2014-2020.

d24too1

Ekspertka wskazała, że obecne koszty budowy są na podobnym poziomie, jak w 2009 roku.

Oceniła, że największe spadki cen materiałów budowlanych dotyczą m.in. płyt z wełny mineralnej, przeznaczanych do ocieplania budynków, chemii budowlanej (w tym m.in. farb i impregnatów), a także styropianu. Niewielkie spadki dotyczą natomiast cen betonu.

Uczestnicząca w konferencji prasowej Małgorzata Skonieczna z firmy ASM - Centrum Badań i Analiz Rynku prognozuje, że w całym 2013 r. liczba mieszkań oddanych do użytku spadnie o 6,3 proc. w porównaniu z 2012 r. W ubiegłym roku było to ponad 152 tys. lokali. Według ASM - Centrum Badań i Analiz Rynku w tym roku będzie to 143,2 tys. mieszkań.

Skonieczna zwróciła też uwagę, że w pierwszym półroczu br. wydano ok. 67,7 tys. pozwoleń na budowę, a w tym samym okresie rok wcześniej było to ponad 88 tys.

d24too1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d24too1