Trwa ładowanie...
długi

Emeryci bardziej chronieni. Resort rodziny chce zmienić wytyczne dla komorników

Krajowy Rejestr Długów mówi, że prawie 240 tys. seniorów w Polsce nie radzi sobie ze spłatą długów. Ministerstwo zapowiada zmianę przepisów, aby ochronić najniższe emerytury przed niekorzystnymi wyliczeniami komorników – informuje „Super Express”.

Share
Emeryci bardziej chronieni. Resort rodziny chce zmienić wytyczne dla komorników
Źródło: PAP
d4h3fxv

Dziennik zauważa, że seniorzy to jedyna grupa, od której kwota potrąceń komorniczych jest wyliczana w specyficzny sposób. To prawda, że 75 proc. emerytury jest chronione od zajęcia. Jednak niekorzystne zasady dotyczą pozostałego procentu.

Podstawą do potrąceń komorniczych u seniorów jest kwota emerytury brutto, a należność jest potrącana od świadczenia netto – czytamy w „SE”. To oznacza, że np. senior, który dostaje 3 tys. emerytury na rękę, oddaje komornikowi 917 zł.

Oglądaj też: Polacy nie ufają ZUS-owi, bo nie rozumieją, po co jest

Jeśli zmieniono by prawo i zaczętoby liczyć dług od emerytury netto, to więcej pieniędzy zostałoby u seniorów. Komornicy i ZUS nie biorą pełnej odpowiedzialności za tą sytuację. Ci pierwsi mówią, że ściągają zgodnie z wyliczeniami ZUS-u, a ci drudzy twierdzą, że wszystko robią zgodnie z prawem.

Gazeta dowiedziała się, że resort rodziny planuje zmienić prawo i chronić najniższe emerytury.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4h3fxv

Podziel się opinią

Share
d4h3fxv
d4h3fxv