Trwa ładowanie...

Emeryci zrujnują policję

Odchodzący w tym roku na emeryturę policjanci będą kosztować 242 mln zł. To olbrzymia pozycja w budżecie policji. Odprawy mogą zrujnować tę służbę - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Emeryci zrujnują policjęŹródło: Jupiterimages
dszbuyr
dszbuyr

W tym roku na emeryturę może odejść nawet 6 tys. funkcjonariuszy, którzy chcą uniknąć planowanej przez rząd likwidacji trzeciej grupy inwalidzkiej. Daje ona policjantowi możliwość powiększenia emerytury nawet o 15 proc. Na pokrycie tych świadczeń w 2013 niezbędnych będzie 242 mln zł. Funkcjonariusze mogą zwiększyć swoje świadczenia o rentę jeszcze tylko w tym roku.

W przypadku policji jednak taka kwota jest rujnująca dla jej budżetu. Dla porównania na zakup radiowozów przeznaczono w 2013 roku tylko 9 mln zł.

Na odprawę policjanta składa się nawet sześciokrotność pensji, jeśli odchodzi po przepracowaniu 30 lat. Policja musi się też rozliczyć z funkcjonariuszem z zaległych urlopów. To są kwoty wynoszące 50 tys., a nawet 100 tys. zł na osobę.

Nie tylko zresztą policja spodziewa się dużego odpływu funkcjonariuszy. Podobnie jest w Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. W ABW dotąd raport złożyło 42 funkcjonariuszy, a kwota przeznaczona na odprawy to 5 mln zł.

W przypadku Ministerstwa Spraw Wewnętrznych nie zanotowano większej niż zazwyczaj liczby raportów o przejście na emeryturę.

Przepisy mogą zmienić się już w 2014 roku.

dszbuyr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dszbuyr