Emeryt musi się zwolnić dwa razy

Nowe prawo o rezygnacji z pracy wraz z przejściem na emeryturę prowadzi do absurdów. Emeryci muszą się zwalniać z pracy dwa razy by nie utracić prawa do świadczenia z ZUS - donosi dzisiejsza "Rzeczpospolita".

Emeryt musi się zwolnić dwa razy
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

Nowe prawo o rezygnacji z pracy wraz z przejściem na emeryturę prowadzi do absurdów. Emeryci muszą się zwalniać z pracy dwa razy, aby nie utracić prawa do świadczenia z ZUS - donosi dzisiejsza "Rzeczpospolita".

Sprawa dotyczy nie małej liczby 325 tys. osób z prawem do emerytury pomostowej. Zgodnie z nowym prawem, aby ją otrzymać będą musieli zwolnić się z pracy. Gdy osiąganą wiek emerytalny (odpowiednio 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn), a podjęli w międzyczasie pracę, muszą z niej zrezygnować jeszcze raz. Jeśli tego nie zrobią, listonosz emerytury im nie przyniesie.

Jak podaje "Rz", podwójnie zwalniać muszą się także osoby, które pobierają wcześniejsze emerytury - dotyczy to 1,2 mln osób. Przy osiągnięciu wieku emerytalnego, jeśli nie zrezygnują z pracy, nie dostaną przeliczonej od nowa, czyli wyższej emerytury. Plusem jest dla nich jedynie to, że jeśli się nie zwolnią, to świadczenie nadal będą mogli pobierać.

zusemerytura pomostowapomostówki

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)