Trwa ładowanie...
wypłaty emerytur

Emerytura coraz częściej na konto, a nie w gotówce. ZUS wciąż marnuje 240 mln zł rocznie

Już ponad 73 proc. seniorów otrzymuje emerytury na konto - podaje ZUS. Jeszcze dziesięć lat temu z takiej możliwości korzystał tylko co drugi emeryt. Wypłaty emerytur w gotówce wciąż jednak kosztują krocie.

Share
Emerytura coraz częściej na konto, a nie w gotówce. ZUS wciąż marnuje 240 mln zł rocznie
Źródło: East News, Fot: ANDRZEJ STAWINSKI/REPORTER
d2jrj1z

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zwraca uwagę, że wskaźnik ubankowienia starszych osób w Polsce stale rośnie. Z danych NBP wynika, że 57 proc. osób powyżej 59. roku życia ma konto w banku.

Okazuje się, że wśród beneficjentów świadczeń wypłacanych przez ZUS ten odsetek jest znacznie wyższy. Już 73 proc. osób otrzymuje emeryturę na konto bankowe.

Wideo: od stycznia 2019 roku ZUS będzie przyjmował dokumenty dotyczące ubezpieczonych w formie elektronicznej

Jeszcze w 2005 roku na konto bankowe wędrowało nieco ponad 40 proc. emerytur, a w 2008 roku już połowa.

d2jrj1z

Z danych ZUS-u wynika, że świadczenie w formie bezgotówkowej najczęściej pobierają mieszkańcy północnej i północno-zachodniej Polski.

Najgorzej pod tym względem sytuacja wygląda w rejonie Radomia, Tarnowa i Nowego Sącza, gdzie nieco ponad połowa emerytów wybiera gotówkę.

ZUS podkreśla, że "bardzo aktywnie walczy z wykluczeniem cyfrowym seniorów". Przypomina, że od wielu lat organizuje specjalne konkursy dla banków i instytucji finansowych, których celem jest promocja bezgotówkowej formy odbioru świadczeń.

Zwycięskie podmioty oferują starszym klientom Zakładu Ubezpieczeń Społecznych dostęp do w pełni darmowych rachunków bankowych.

d2jrj1z

W lipcu tego roku umowę o współpracy w zakresie promocji bezgotówkowej formy odbioru świadczeń z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych zawarł Bank Pocztowy. Za prowadzenie konta nie trzeba ponosić żadnych opłat, jeśli tylko co miesiąc wpływała na nie renta lub emerytura - zachwala ZUS.

ZUS zwraca uwagę, że przelew emerytury na konto to większe bezpieczeństwo dla emerytów. Przyznaje jednocześnie, że to także mniejsze koszty obsługi świadczeń dla samego Zakładu.

Chodzi o naprawdę olbrzymie pieniądze. Wypłaty emerytur i rent w formie gotówki kosztują ZUS ok. 240 mln złotych, natomiast za przelewy na konto Zakład nie wydaje ani grosza.

*Masz newsa, zdjęcie lub filmik? *Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2jrj1z

Podziel się opinią

Share
d2jrj1z
d2jrj1z