Trwa ładowanie...
d9mglns

Emerytura kobiet z rocznika '53. Senat chce rozszerzenia wyrównań

Senat chce takich zmian w ustawie, aby wyrównaniem za zaniżone emerytury objąć również innych emerytów, a nie tylko z rocznika '53.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Nawet 12 tys. zł wyrównania mogą otrzymać osoby z rocznika '53.
Nawet 12 tys. zł wyrównania mogą otrzymać osoby z rocznika '53. (money.pl)
d9mglns

Trzeba pilnie zmienić projekt ustawy, który właśnie został przyjęty przez Sejm - przekonuje Biuro Legislacyjnego Kancelarii Senatu. Senat chce, aby wyrównanie za lata zaniżanej emerytury otrzymali również inni emeryci - podaje "Fakt". Chodzi o kilkaset tysięcy osób.

Przypomnijmy, że po latach zmagań w końcu będzie możliwa wyższa emerytura dla osób z rocznika '53, które korzystały z prawa do wcześniejszej emerytury i tych, które dopiero będą na nią przechodzić. W piątek Sejm uchwalił ustawę w tej sprawie.

Na zmianach może skorzystać ok. 74 tys. osób. Tylko w ciągu najbliższych miesięcy wypłacone ma zostać 2,2 mld zł. Pokrzywdzone przez system emerytki mogą liczyć na średnią miesięczną podwyżkę na poziomie ponad 1,4 tys. zł - wskazuje Fakt.

d9mglns

Zobacz: Emerytury kilkudziesięciu tysięcy osób zaniżone. Rząd zabrał się do łatania ważnej dziury

Część z nich otrzyma wyrównanie za poprzednie lata - może być to w niektórych przypadkach ponad 12 tys. zł oraz przeciętną miesięczną podwyżkę o ok. 200 zł. ZUS ma zacząć wypłaty od stycznia 2021 roku.

Obejrzyj też: Emerytury stażowe to niskie świadczenia. "Polacy muszą sami wybrać"

Rząd w końcu załatał dziurę, która od lat funkcjonuje z krzywdą dla tysięcy emerytów. Jak już pisaliśmy w money.pl, w 2013 r. zmieniono zasady obliczania wysokości świadczenia emerytalnego osobom pobierającym wcześniejszą emeryturę, wprowadzając od podstawy obliczenia emerytury pobranych kwot emerytur wcześniejszych.

d9mglns

Czytaj: Sejm za korzystnymi zmianami dla emerytów. Chodzi o urodzonych w 1953 r.

Roczniki, które do 2013 r. osiągnęły powszechny wiek emerytalny, skorzystały z możliwości obliczenia wysokości emerytury według wcześniejszych, korzystniejszych dla nich zasad. Takiej możliwości nie miał rocznik 1953.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d9mglns

Podziel się opinią

Share
d9mglns
d9mglns