Trwa ładowanie...

Emerytura kobiet z rocznika '53. Senat chce rozszerzenia wyrównań

Senat chce takich zmian w ustawie, aby wyrównaniem za zaniżone emerytury objąć również innych emerytów, a nie tylko z rocznika '53.

Share
Emerytura kobiet z rocznika '53. Senat chce rozszerzenia wyrównań
Źródło: money.pl
d2wo7nw

Trzeba pilnie zmienić projekt ustawy, który właśnie został przyjęty przez Sejm - przekonuje Biuro Legislacyjnego Kancelarii Senatu. Senat chce, aby wyrównanie za lata zaniżanej emerytury otrzymali również inni emeryci - podaje "Fakt". Chodzi o kilkaset tysięcy osób.

Przypomnijmy, że po latach zmagań w końcu będzie możliwa wyższa emerytura dla osób z rocznika '53, które korzystały z prawa do wcześniejszej emerytury i tych, które dopiero będą na nią przechodzić. W piątek Sejm uchwalił ustawę w tej sprawie.

Na zmianach może skorzystać ok. 74 tys. osób. Tylko w ciągu najbliższych miesięcy wypłacone ma zostać 2,2 mld zł. Pokrzywdzone przez system emerytki mogą liczyć na średnią miesięczną podwyżkę na poziomie ponad 1,4 tys. zł - wskazuje Fakt.

d2wo7nw

Część z nich otrzyma wyrównanie za poprzednie lata - może być to w niektórych przypadkach ponad 12 tys. zł oraz przeciętną miesięczną podwyżkę o ok. 200 zł. ZUS ma zacząć wypłaty od stycznia 2021 roku.

Obejrzyj też: Emerytury stażowe to niskie świadczenia. "Polacy muszą sami wybrać"

Rząd w końcu załatał dziurę, która od lat funkcjonuje z krzywdą dla tysięcy emerytów. Jak już pisaliśmy w money.pl, w 2013 r. zmieniono zasady obliczania wysokości świadczenia emerytalnego osobom pobierającym wcześniejszą emeryturę, wprowadzając od podstawy obliczenia emerytury pobranych kwot emerytur wcześniejszych.

d2wo7nw

Roczniki, które do 2013 r. osiągnęły powszechny wiek emerytalny, skorzystały z możliwości obliczenia wysokości emerytury według wcześniejszych, korzystniejszych dla nich zasad. Takiej możliwości nie miał rocznik 1953.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2wo7nw

Podziel się opinią

Share
d2wo7nw
d2wo7nw