Trwa ładowanie...

Emerytura rolnicza. Oto ile wynosi po 20 i 25 latach

Rolnicy, którzy osiągnęli wiek emerytalny, często zastanawiają się, na jaką emeryturę mogą liczyć po latach działalności w rolnictwie. Kobiety mogą przejść na emeryturę w wieku 60 lat, natomiast mężczyźni w wieku 65 lat.

Emerytury rolników Emerytury rolników Źródło: Getty Images, fot: SOPA Images
d4cqb0y
d4cqb0y

W Polsce emerytury są wypłacane przez ZUS oraz KRUS. Aby otrzymać emeryturę rolniczą, rolnik musi opłacać składki przez co najmniej 25 lat. W przeciwnym razie konieczne jest ubieganie się o świadczenia emerytalne z ZUS, które są obliczane na podstawie zgromadzonych środków - pisze onet.pl.

Wysokość emerytury rolniczej zależy od liczby lat, przez które były opłacane składki na ubezpieczenie emerytalno-rentowe. Emerytura minimalna wypłacana przez KRUS nigdy nie jest niższa niż najniższa emerytura pracownicza z ZUS i podlega corocznej waloryzacji. W roku 2024 minimalna emerytura rolnicza wyniosła 1 780,96 zł.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Portrety Putina na ulicach Korei Północnej. Dyktator Rosji z wizytą w Pjongjangu

Składkowa i uzupełniająca część emerytury rolniczej

Emerytura rolnicza składa się z dwóch komponentów: składkowego i uzupełniającego. Część składkowa to 1 proc. emerytury podstawowej za każdy rok objęty ubezpieczeniem emerytalno-rentowym. Jeżeli okres ten wynosi mniej niż 20 lat, część uzupełniająca stanowi 95 emerytury podstawowej — wyjaśnia onet.pl.

d4cqb0y

Przykładowo, rolnik z 25-letnim stażem w rolnictwie otrzyma emeryturę z dwóch części: składkowej o wartości 400,72 zł oraz uzupełniającej wynoszącej 1 482,65 zł. Całkowita kwota tej emerytury rolniczej wynosi 1 883,37 zł brutto.

Po odjęciu składki na ubezpieczenie zdrowotne, wynoszącej 170 zł, ostateczna kwota do wypłaty wyniesie 1 713,37 zł, pod warunkiem, że nie będzie od niej odprowadzana zaliczka na podatek dochodowy od osób fizycznych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4cqb0y
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4cqb0y