Trwa ładowanie...
d12pcb3

Enea Wytwarzanie na krótkiej liście chętnych do zakupu MPEC Białystok

11.04. Białystok (PAP) - Enea Wytwarzanie i GDF Suez Energy Services International znalazły się na "krótkiej liście" chętnych do zakupu udziałów Miejskiego Przedsiębiorstwa...

d12pcb3
d12pcb3

11.04. Białystok (PAP) - Enea Wytwarzanie i GDF Suez Energy Services International znalazły się na "krótkiej liście" chętnych do zakupu udziałów Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Białymstoku (MPEC) - poinformował Urząd Miejski w Białymstoku.

w piątek w południe minął termin składania ofert przez firmy zainteresowane nabyciem udziałów tej komunalnej spółki.

Z trzech firm, które po zbadaniu sytuacji MPEC Białystok chciały złożyć wiążące propozycje warunków umów, ostatecznie zrobiły to dwie: Enea Wytwarzanie SA oraz GDF Suez Energy Services International SA.

"Po przeanalizowaniu i zweryfikowaniu złożonych ofert podjęta zostanie decyzja dotycząca dalszego procedowania, czyli zaproszenia do negocjacji" - poinformował magistrat.

d12pcb3

Gmina chce sprzedać udziały jednorazowo, w całości, jednemu podmiotowi lub ich grupie działającej wspólnie. Przedmiotem sprzedaży jest 85 proc. udziałów o łącznej wartości nominalnej prawie 55,8 mln zł. Przedmiotem negocjacji jest nie tylko cena zakupu udziałów, ale również zaproponowany przez inwestora program rozwoju spółki czy zasady współpracy inwestora z gminą Białystok.

Przeciwna sprzedaży MPEC jest opozycja w Radzie Miasta Białystok. W maju ubiegłego roku odbyło się z inicjatywy PiS referendum w sprawie przyszłości MPEC, ale było nieważne z powodu zbyt niskiej frekwencji. Większość głosujących opowiedziała się jednak przeciw sprzedaży przedsiębiorstwa.

Pod koniec października 2013 roku na sesji rady nie znalazł też większości projekt uchwały opozycji o cofnięciu prezydentowi Białegostoku zgody na sprzedaż spółki MPEC. Zabrakło jednego głosu.

W połowie marca tego roku została zwołana kolejna specjalna sesja rady miejskiej poświęcona tej prywatyzacji. Zastępca prezydenta Białegostoku Andrzej Meyer poinformował wówczas, że miasto może sprzedać udziały MPEC jeszcze przed jesiennymi wyborami samorządowymi.

d12pcb3

Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski zastrzegł jednak, że decyzja dotycząca sprzedaży będzie taka, jaką wypracuje komisja, która prowadzi i nadzoruje proces zbywania udziałów. Już wcześniej wielokrotnie podkreślał, że jeśli oferowana cena za udziały nie będzie dla miasta satysfakcjonująca, to do sprzedaży nie dojdzie.

Według władz miasta pieniądze z prywatyzacji MPEC miałyby być przeznaczone na wkłady własne Białegostoku do inwestycji w nowej perspektywie finansowej UE.(PAP)

rof/ pad/ ana/

d12pcb3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d12pcb3