Trwa ładowanie...

Enigma sprzedana na aukcji. Tajemniczy kolekcjoner zapłacił za nią 117 tys. euro

Maszyna szyfrująca Enigma została sprzedana na aukcji w Wiedniu za 117,8 tys. euro. To bardzo cenny przedmiot, bo większość maszyn szyfrujących tego typu zaginęła lub uległa zniszczeniu.

Enigma sprzedana na aukcji. Tajemniczy kolekcjoner zapłacił za nią 117 tys. euro
d2ua2p0
d2ua2p0

Ta maszyna miała zapewnić niemieckiemu wojsku zwycięstwo w II wojnie światowej. Tak się nie stało przede wszystkim tego, że jej kod złamali matematycy i inżynierowie – również pochodzący z Polski. Maszyna szyfrująca nadal jednak zachwyca: już nie funkcjami, ale ceną, jaką ktoś, kto pozostaje anonimowy, zapłacił za nią na aukcji - informuje PAP.

Wystawiona na wiedeńskiej aukcji za 30 tys. euro, kosztowała nabywcę za 117,8 tys. euro. Jest tak cenna, gdyż to jeden z nielicznych zachowanych egzemplarzy maszyny.

Ten konkretny model został wyprodukowany w 1944 roku. Jak wyjaśnił przed aukcją specjalista z domu aukcyjnego, zastosowanie zastąpienie niektórych elementów aluminiowych znacznie tańszym bakelitem dowodzi, jak bardzo w ostatnich miesiącach wojny brakowa materiałów.
Enigmę skonstruował niemiecki inżynier Artur Scherbius. Wojsko niemieckie zaczęło jej używać w 1926 roku.

d2ua2p0

Polacy zaczęli łamać kod Enigmy jeszcze przed wojną. Biuro Szyfrów Sztabu Generalnego WP wyniki swoich prac przekazało wywiadowi brytyjskiemu na krótko przed wybuchem konfliktu. Dalsze prace nad jej łamaniem prowadzili już Brytyjczycy w ośrodku kryptologicznym w Bletchley Park.

Obejrzyj: Błąd, który niemal doprowadził do wojny jądrowej

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2ua2p0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ua2p0